Aksaray ilindeki barınak köpeklerinde Boreliosis ve Anaplasmosis'in Serolojik taraması
Serological screening of Boreliosis and Anaplasmosis in shelter dogs of Aksaray province
  1. Tez No: 937149
  2. Yazar: AYKUT KAHRAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET METİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Köpeklerde kene kaynaklı hastalıklardan özellikle zoonoz karakterli olanlar günümüzde giderek artmakta ve ciddi tehditler oluşturmaktadır. Kenelerle ve bunların bulaştırdığı hastalıklarla etkin bir mücadele yapabilmek için bu hastalıkların yayılışının bilinmesi gerekmektedir. Bu zoonoz hastalıklardan ikisi Borreliosis ve Anaplasmasis'dir. Bu çalışmayla Aksaray ilindeki barınak köpeklerinde Borrelia ve Anaplasma seroprevelansının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmamızda 22 Mart 2023 ile 12 Şubat 2024 tarihleri arası çeşitli ırk, yaş ve cinsiyetten getirilen ve rutin klinik muayenelerden sonra sağlık taraması yapılan 90 adet barınak köpeğinden alınan kan numuneleri ELISA yöntemiyle Borrelia burgdorferi ve Anaplasma phagocytophilum etkenlerine yönelik incelendi. Ölçülen parametreler istatistiksel olarak mevsim, cinsiyet, hastalık ve kene durumu yönünden değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda köpeklerin %37,8 (34/90) Borrelia burgderfori pozitif iken, %33,3 (30/90) Anaplasma phagocytophilum açısından pozitif ve %8,9 (8/90) şüpheli olarak belirlendi. Seropozitivitenin her iki hastalık açısından incelenen parametreler yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmadı. Sonuç olarak Aksaray ilinde hem borreliosis hem de anaplasmosis pozitif vakaların yüksek çıktığı görülmüştür. Aksaray ve İç Anadolu Bölgesinde daha kapsamlı ve moleküler yöntemlere dayanan epidemiyolojik çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The prevalence of tick-borne diseases in dogs, particularly those of zoonotic concern, has been on the rise, thereby posing significant threats. To effectively combat ticks and the diseases they transmit, it is imperative to understand the distribution of these pathogens. Two notable zoonotic diseases are Borreliosis and Anaplasmosis. The objective of this study was to ascertain the seroprevalence of Borreliosis and Anaplasmosis in shelter dogs in Aksaray province. The study included 90 shelter dogs of diverse breeds, ages, and sexes, all of which were brought in between 22 March 2023 and 12 February 2024. These dogs underwent routine clinical examinations and were subsequently screened for Borrelia burgdorferi and Anaplasma phagocytophilum using the species specific ELISA method. The statistical analysis encompassed a comprehensive evaluation of the measured parameters in relation to season, sex, disease presence, and tick status. The study revealed that 37.8% (34/90) of the dogs were positive for Borrelia burgdorferi, 33.3% (30/90) were positive for Anaplasma phagocytophilum, and 8.9% (8/90) were suspicious. No statistically significant differences were found in terms of the parameters analysed in relation to seropositivity for both diseases. The conclusion drawn from these findings is that the prevalence of both borreliosis and anaplasmosis positive cases is high in Aksaray province, and that more comprehensive epidemiological studies based on molecular methods are required in Aksaray and Central Anatolia Region.