Fizyoterapide klinik yeterlilik ölçüm aracı (FKYÖA Türkçe adaptasyonu, geçerlik ve güvenirliği
Clinical competence measurement tool in physiotherapy(FKYÖA) Turkish adaptation, validity and reliability
- Tez No: 937147
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK ÖZMEN, DOÇ. DR. ASUMAN SALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fizyoterapide Klinik Yeterlilik Ölçüm Aracı (FKYÖA)'nın Türkçe adaptasyon, geçerlik ve güvenirliğini incelemektir. Çalışmaya Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (FTR) bölümü son sınıf öğrencisi olan yaşları 21-25 aralığında, yaş ortalaması 23,1 yıl olan toplam 105 (kadın:76, erkek:29) öğrenci dahil edildi. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik bilgileri kaydedildi. Ölçeğin Türkçe 'ye çevrilmesi sürecinde iki bağımsız uzman tarafından Türkçe 'ye çeviri, İngilizce 'ye geri çeviri ve kültürel adaptasyon süreci tamamlandıktan sonra ilgili üniversitelerin FTR bölümlerinde görevli 10 öğretim üyesinden alınan uzman görüşleri ile kapsam geçerliğini (KGİ: 1.0) incelemek için içeriğin anlaşılırlığı, denkliği, uygunluğu ve temsiliyet yönünden her maddenin uygunluğu değerlendirildi. Ölçeğin geçerlik analizi kapsamında dil, yapı ve kapsam geçerliği incelendi. Yapı geçerliği için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) uygulandı. Yapılan analizler sonunda FKYÖA ölçeğinin faktör yapısının iyi uyum gösterdiği kanıtlandı. Faktör yüklerinin 0.550 ile 0.807 arasında değişmesi ölçeğin alt boyutlarının da yeterli düzeyde ölçüm yaptığına işaret etti. Ölçeğin güvenirlik analizi kapsamında, iç tutarlılığı değerlendirmek için ve Test-tekrar test güvenirliği için rastgele belirlenen 20 öğrenciye benzer şartlarda test 10 gün süre arayla 2 kez uygulandı. Cronbach's alfa katsayısı hesaplandı ve ölçeğin genelinde bu değer 0,919 olarak bulundu. Alt boyutlar mesleki davranış için 0,831 ve klinik muhakeme için 0,874 olarak hesaplandı. Bu bulunan değerler ölçeğin yüksek derecede güvenilir olduğunu göstermektedir.“Fizyoterapide Klinik Yeterlilik Ölçüm Aracı (FKYÖA)”nın geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu kanıtlandı. FKYÖA, FTR öğrencilerinin klinik yeterliliklerinin değerlendirilmesinde bilimsel ve standardize bir araç olarak önerilmektedir. Gelecekte yapılacak olan çalışmalarda, örneklem sayısının artırılarak, farklı üniversitelerde ölçeğin uygulanmasını ve klinik eğitim süreçlerinde etkisinin değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adaptation, validity and reliability of the Clinical Competence Measurement Tool in Physiotherapy (FKYÖA) in Turkish were examined. A total of 105 (female: 76, male: 29) senior students of the Department of Physiotherapy and Rehabilitation (FTR) aged between 21-25 with a mean age of 23.1 years were included in the study. Demographic information of the students participating in the study was recorded. In the process of translating the scale into Turkish, after the translation into Turkish, translation back into English and cultural adaptation process was completed, the suitability of each item in terms of comprehensibility, equivalence, suitability and representation of the content was evaluated with the expert opinions received from 10 faculty members working in the FTR departments of the relevant universities in order to examine the content validity (CGI: 1.0). Within the scope of the validity analysis of the scale, language, structure and scope validity were examined. Confirmatory Factor Analysis (CFA) was applied for construct validity. At the end of the analysis, it was proved that the factor structure of the PCI scale was well matched. The fact that the factor loads ranged from 0.550 to 0.807 indicated that the sub-dimensions of the scale also measured sufficiently. Within the scope of the reliability analysis of the scale, the test was applied 2 times with an interval of 10 days under similar conditions to 20 students who were randomly determined for the reliability of the test-retest and to evaluate the internal consistency. Cronbach's alpha coefficient was calculated and this value was found to be 0.919 throughout the scale. Sub-dimensions were calculated as 0.831 for occupational behavior and 0.874 for clinical reasoning. These values show that the scale is highly reliable. The“ Measurement Tool for Clinical Competencies in Physiotherapy (MTCCP)”has proven to be a valid and reliable measurement tool. The FKYÖA is recommended as a scientific and standardized tool for assessing the clinical competencies of FTR students. In future studies, it is recommended to increase the number of samples, to apply the scale in different universities and to evaluate its effect on clinical education processes.