İdiyopatik granülomatöz mastitte görüntüleme bulguları ve invaziv meme kanseri ile radyolojik bulgularının karşılaştırılması
Imaging findings in idiopathic granulomatous mastitis and comparison of radiological findings with invasive breast cancer
  1. Tez No: 937175
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NEDİM KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı idiyopatik granülomatöz mastitte (İGM) mamografi (MG), ultrasonografi (USG) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile radyolojik bulgular ve görüntülemenin tanısal değerini gözden geçirmek, invaziv meme kanseri (İMK) ile radyolojik bulgular açısından karşılaştırmak ve histopatolojik inceleme öncesinde radyolojik olarak invaziv meme kanserinden ayırt edilebileceğini göstermektir. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli çalışmada, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği'nde 2014-2024 yılları arasında yapılan meme görüntüleme tetkikleri (MG, USG ve MRG) sonrası biyopsi ile İGM veya İMK tanısı alan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Hasta seçiminde dahil etme kriterleri; hastanemizde görüntüleme ve biyopsi yapılan, patoloji sonucu İGM/İMK olan hastalar olup dışlama kriterleri; dış merkez görüntülemeleriyle eksizyonel biyopsi yapılan olgular, daha önce bilinen meme ya da başka herhangi bir primer malignitesi olan hastalar, daha önce meme cerrahisi geçirmiş olgular, rekürren İGM tanısı almış olgular, tüberküloz/sarkoidoz gibi bilinen granülomatöz etkenlere ait geçmişi olanlardır. Örneklem büyüklüğü belirlenirken G*Power analiziyle minimum 140 hasta (70 İGM + 70 İMK) hedeflenmiş, belirlenen yıllar arasındaki taramada 76 İGM hastası bulunmuş ve basit rastgele örneklem ile seçilmiş 76 İMK hastası çalışmaya alınmıştır. Mamografik incelemeler standart CC ve MLO pozisyonlarında çekilerek ACR BI-RADS kriterlerine göre değerlendirilmiş, meme USG'de ise her iki meme ve aksilla bölgesi çoklu düzlemlerde taranarak lezyonlar boyut, ekojenite, solid/kistik yapı, sınır düzeni, tübüler uzanım, lokalizasyon ve çevre dokularla ilişkisi açısından analiz edilmiş, aksiller lenf nodları da normal, reaktif veya patolojik (LAP) olarak sınıflandırılmıştır. Meme MRG'de elde edilen görüntüler lezyonların T2A sinyali, difüzyon kısıtlılığı gösterip göstermemesi, lezyonların kontrastlanma paternleri (rim, heterojen, homojen gibi), zaman sinyal intensite eğrisi elde edilerek kontrast tutulum tipleri, sınır özelliği ve aksiller lenf nodlarının karakterine göre değerlendirildi. Tüm bu radyolojik bulgular, İGM ve İMK olgularının karşılaştırmalı analizinde standardize edilmiş ölçütler olarak kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada İGM'li hastaların USG bulgularında en sık görülen özellik %52 oranında mikst (solid+kistik) lezyonlar olmuştur. Lezyonların %93'ü hipoekoik, %89,5'i düzensiz konturlu olarak tespit edilmiş olup %57'sinde parmaksı tübüler uzanımlar gözlenmiştir. İGM'de apseleşme (%46), cilt kalınlaşması (%36) ve parankimal ödem (%44) sık görülürken, aksiller lenf nodlarının çoğu (%94) reaktif özellikteydi. MRG alt grubunda ise lezyonların tamamı T2A'da hiperintens, %95'inde difüzyon kısıtlılığı görülmüş ve kontrastlanma paternleri rim (%35), nonkitlesel (%35) ve heterojen (%30) olarak dağılım göstermiştir. İGM ve İMK karşılaştırmasında dikkat çekici farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectıve: This study aims to review the radiological findings and diagnostic value of mammography, ultrasonography, and magnetic resonance imaging (MRI) in idiopathic granulomatous mastitis (IGM), compare them with invasive breast carcinoma (IBC) in terms of imaging features, and demonstrate that IGM can be radiologically distinguished from IBC before histopathological examination. Materıals And Methods: This single-center retrospective study evaluated patients who underwent breast imaging (mammography, ultrasonography, and MRI) at the Radiology Department of Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital, University of Health Sciences, between 2014 and 2024 and were diagnosed with idiopathic granulomatous mastitis (IGM) or invasive breast carcinoma (IBC) via biopsy. Inclusion criteria comprised patients who underwent imaging and biopsy at our hospital with pathological confirmation of IGM/IBC, while exclusion criteria are cases with excisional biopsy performed by external imaging, prior history of breast/other primary malignancies, previous breast surgery, recurrent IGM, or known granulomatous diseases (e.g., tuberculosis/sarcoidosis). A G*Power analysis determined a minimum sample size of 140 patients (70 IGM + 70 IBC); during screening, 76 IGM cases were identified, and 76 IBC cases were selected for comparison by simple random sampling. Standard CC/MLO mammographic views were assessed using ACR BI-RADS criteria. Ultrasonography involved scanning both breasts and axillae in multiple planes, with lesions analyzed for size, echogenicity, solid/cystic structure, margins, tubular extensions, location, and surrounding tissue involvement, while axillary lymph nodes were classified as normal, reactive, or pathological (LAP). MRI evaluations included T2 signal intensity, diffusion restriction, contrast enhancement patterns (rim, heterogeneous, homogeneous), kinetic curve types (Type 1–3), and axillary lymph node characteristics. These standardized radiological parameters were used for comparative analysis between IGM and IBC. Results: Ultrasonographic findings in IGM most frequently demonstrated mixed (solid + cystic) lesions (52%), with lesions being hypoechoic (93%), irregularly contoured (89.5%), and exhibiting finger-like tubular extensions (57%). Additional characteristic features included abscess formation (46%), skin thickening (36%), and parenchymal edema (44%), while axillary lymph nodes were predominantly reactive (94%). MRI evaluation revealed that all IGM lesions were T2-hyperintense with diffusion restriction in 95% of cases, demonstrating contrast enhancement patterns of rim (35%), non-mass (35%), and heterogeneous (30%).