Hiperisin GLP-1 agonistik etkiye sahip midir? Fare nöroblastoma hücre dizininde (NB2a) nöroprotektif etkideki rolünün araştırılması
Does hypericin have GLP-1 agonistic effect? Investigation of its role in neuroprotective effect in mouse neuroblastoma cell line (NB2a)
- Tez No: 937176
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF GİDENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada fare nöroblastoma hücre kültüründe hiperisinin olası nörotoksik ve klorpirifos ile oluşturulan nörotoksisitedeki olası nöroprotektif etkilerinin nörit uzaması, hücre canlılığı ve apoptozise olan etkileri üzerinden değerlendirilmesi ve bu etkilerde olası GLP-1 reseptörü etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hiperisin ve GLP-1 reseptör antagonisti exendin 9-39'un toksik etkileri nörotoksisite tarama testi (NTT), apopitotik etkileri Annexin V yöntemi, hücre canlılık ve proliferasyonu luminoscan testi ile incelendi. Hiperisinin bu etkilerinde olası GLP-1 reseptörünün etkisi ise hiperisin ve GLP-1 reseptör antagonisti exendin 9-39 kombine uygulamaları ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the possible neurotoxic effects of hypericin in mouse neuroblastoma cell culture and the possible neuroprotective effects in chlorpyrifos-induced neurotoxicity on neurite outgrowth, cell viability and apoptosis, and to investigate the possible effect of GLP-1 receptor in these effects. Materials and Methods: The toxic effects of hypericin and GLP-1 receptor antagonist exendin 9-39 were examined with the neurotoxicity screening test (NTT), apoptotic effects with the Annexin V method, and cell viability and proliferation with the luminoscan test. The possible effect of the GLP-1 receptor on these effects of hypericin was evaluated with the combined applications of hypericin and GLP-1 receptor antagonist exendin 9-39.