Decision making and improving external wall technologies at reasonable prices for residential buildings (a case study in Samarra, Iraq)
Konut binaları için uygun fiyatlarla dış duvar teknolojilerine karar verme ve iyileştirme (Irak, Samarra'da bir vaka çalışması)
  1. Tez No: 937177
  2. Yazar: MOHAMMED GHANIM HAMMOOD AL -ABBASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Irak'ın Samarra kenti, artan nüfusu ve geri dönen sakinleri ile birlikte sınırlı arazi varlığı, yüksek inşaat maliyetleri ve genel olarak düşük gelir seviyeleri nedeniyle önemli konut sorunlarıyla karşı karşıyadır. Metin, inşaat kalitesi, verimliliği, dayanıklılığı ve doğal ve jeolojik koşullara uyumluluğundan ödün vermeden uygun fiyatlı konut çözümleri bulmanın önemini vurgulamaktadır. Bu faktörler pahasına maliyeti düşürmeye öncelik veren yaklaşımlar eleştirilmekte, bu tür stratejilerin dar görüşlü olduğu ve gelecekte daha büyük sorunlara yol açabileceği vurgulanmaktadır. Çalışma, maliyet ve kaliteyi dengeleyen uygun inşaat tekniklerini belirleyerek Samarra'daki konut durumunu iyileştirmeyi ve böylece sanayileşme yoluyla yüksek kaliteli, uygun fiyatlı konutlar elde etmeyi amaçlamaktadır. Samarra'daki mevcut inşaat tekniklerinin incelenmesini, en uygun inşaat yönteminin seçilmesi için kriterlerin belirlenmesini ve bu kriterlere dayalı olarak inşaat tekniklerinin değerlendirilmesi ve seçilmesi için bir mekanizma sağlanmasını içermektedir. Metodoloji, yerel inşaat müteahhitlerine anketlerin dağıtılmasını içeren hem nitel hem de nicel araştırmayı içeriyor ve önemli bir yanıt oranı inşaat topluluğunun katılımını gösteriyor. Bulgular, Samarra'daki mevcut inşaat teknolojilerinin verimlilik ve kalite standartlarını karşılamasına rağmen, konut inşaatını daha ekonomik hale getirme veya üretim maliyetlerini azaltma konusunda yetersiz kaldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The city of Samarra, Iraq, is facing significant housing challenges due to an increasing population and returning residents, coupled with limited land availability, high construction costs, and generally low-income levels. The text emphasizes the importance of finding affordable housing solutions without compromising on construction quality, efficiency, durability, and adaptability to natural and geological conditions. It criticizes approaches that prioritize cost reduction at the expense of these factors, highlighting that such strategies are short-sighted and may lead to greater problems in the future. The study aims to improve the housing situation in Samarra by identifying appropriate construction techniques that balance cost and quality, thereby achieving high-quality, affordable housing through industrialization. It involves reviewing current construction techniques in Samarra, determining the criteria for choosing the optimal construction method, and providing a mechanism for evaluating and selecting construction techniques based on these criteria. The methodology includes both qualitative and quantitative research, involving the distribution of questionnaires to local building contractors, with a significant response rate indicating engagement from the construction community. The findings reveal that while current construction technologies in Samarra meet efficiency and quality standards, they fall short in making housing construction more affordable or reducing production costs. Consequently, the study suggests modifications to existing technologies to achieve the dual goals of cost reduction and maintenance of required construction efficiency. Accordingly, a financial analysis was conducted for each building technology to make the appropriate decision in choosing the appropriate technology. A study in the holy city of Najaf was highlighted that simulates the evaluation of building technology standards, and there is a large discrepancy in construction techniques and quality.