Yeşil reklam uygulamalarının yeşil ürün satın alma niyeti üzerine etkisi: Türkiye'deki X ve Y kuşağı üzerine araştırma
The effect of green advertising practices on green product purchasing intent: A research on generation X and Y in Turkey
  1. Tez No: 937194
  2. Yazar: ESRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tüm dünyada nüfusun artması ve diğer majör etkenlerle birlikte tüketim alışkanlıkları değişmiştir. Değişen tüketim alışkanlıkları gıda ve ulaşım gibi ihtiyaçlar dahilinde doğaya ve çevreye zarar veren ürün veya hizmetlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bazı işletmeler toplum baskısı veya sağduyuları sebebiyle doğayı ve çevreyi korumaya yönelik faaliyetlerde bulunmuşlardır. Bu faaliyetleri reklam gibi çeşitli kanallardan tüketiciye duyurarak imaj ve yeşilin korunması mesajıyla çaba gösterdiklerini tüketiciye kanıtlamaya çalışmışlardır. İşletmelerin yeşil ürün satın alma konusunda tüketicileri yeşil reklam uygulamaları aracılığıyla ikna etmeleri fiyatlandırma, kalite ve imaj gibi birçok etkene ve mesaj stratejilerine bağlıdır. Bu çalışmada, yeşil reklam uygulamaları ve satın alma niyeti ile ilgili detaylı literatür bilgisi verilmiş ve yeşil reklam uygulamalarının yeşil satın alma niyeti üzerine etkisi, bu etkinin X ve Y kuşağı açısından nasıl farklı olduğu anket yoluyla ölçülmeye çalışılmıştır. Anketler, Türkiye'de farklı demografik özelliklere sahip 505 kişiye uygulanmış ve anket sonucunda analizler yapılmıştır. Veri analizinde SPSS 26.0 istatistik paket kullanılmıştır. Araştırmanın hipotez sonucunda, X ve Y kuşağı arasında yeşil reklam uygulamalarının yeşil satın alma niyeti üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ancak bazı demografik özellikler açısından farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the world, it is the increase in consumption that has accompanied population growth and other important factors. The increase in changing consumption has led to the emergence of products or services that are harmful to nature and well-being, including needs such as food and transport. They have been engaged in activities aimed at influencing nature and the environment in terms of social pressure or common sense of some activities. These activities have tried to prove that they are trying with the message of image and green protection by announcing it through various channels such as advertising. The greenness of companies in purchasing green products depends on many factors and messages such as green advertising practices, persuasion, quality and image. This effective, detailed literature on green advertising practices and purchasing policies provides information and the effect of green advertising practices on green purchasing policies and how this effect differs in terms of Generation X and Y is measured through surveys. Surveys were conducted with 505 people from different income levels in Turkey and the resulting analyses were made.