Renal transplant alıcılarında gelişen posttransplant eritrositozun değerlendirilmesi
Evaluation of posttransplant erythrocytosis in renal transplant recipients
  1. Tez No: 937202
  2. Yazar: BEYZA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HASAN YETER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Posttransplant eritrositoz (PTE), renal transplantasyon sonrası görülen hematolojik komplikasyonlardan biridir. KDIGO PTE için, Dünya Sağlık Örgütü'nün eritrositoz tanımından farklı bir tanım önermiştir. Çalışmamızda posttransplant eritrositozun sıklığı, ilişkili olduğu risk faktörleri ve kardiyovasküler sistem komplikasyonlarını değerlendirmeyi, WHO ve KDIGO kılavuzlarının tanı koyma, risk faktörleri ve komplikasyonları öngörmedeki üstünlüğünü karşılaştırmayı ve hangi kılavuzun daha etkin olduğunu bulmayı amaçladık. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Kliniğinde renal transplantasyon uygulanan ve aktif olarak merkezimizde takip edilen 617 hasta dahil edildi. Hastalar KDIGO kılavuzundaki PTE tanımı ve WHO kılavuzundaki eritrositoz tanımına göre PTE tanısı alıp almamalarına göre iki gruba ayrılarak ayrı ayrı incelendi. PTE gelişimi ve kardiyosvaküler sonlanımlar için risk faktörlerini belirleyebilmek adına tek değişkenli ve çok değişkenli regresyon analizleri uygulandı. KDIGO kılavuzuna göre PTE sıklığı %8,1 iken; WHO kılavuzuna göre %16 olarak bulundu. Hem WHO hem KDIGO kılavuzuna göre PTE saptanmayan hastaların vericilerinin yaş ortalaması PTE saptanan gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Posttransplant erythrocytosis (PTE) is one of the hematological complications observed after renal transplantation. The Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) guidelines propose a different definition for PTE compared to the World Health Organization (WHO). In this study, we aimed to evaluate the prevalence, associated risk factors, and cardiovascular complications of PTE, compare the effectiveness of WHO and KDIGO guidelines in diagnosing, predicting risk factors and complications, and determine which guideline is more efficient. This study included 617 renal transplant patients who underwent transplantation at Hacettepe University Faculty of Medicine Nephrology Clinic and are actively followed up at our center. Patients were categorized into two groups based on PTE definitions by KDIGO and WHO guidelines and analyzed separately. Univariate and multivariate regression analyses were performed to identify risk factors for PTE development and cardiovascular outcomes. The prevalence of PTE was 8.1% according to KDIGO criteria and 16% according to WHO criteria.