An ontology-driven approach to multi-criteria decision making (MCDM) method selection
Çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemi seçimine ontoloji odaklı bir yaklaşım
- Tez No: 937205
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY DERELİ, PROF. DR. ALPTEKİN DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez, karar problemi kriterlerini yöntem özelliklerine bağlamak için ontolojik özelliklerden yararlanarak Çok Kriterli Karar Verme (MCDM) metodolojilerini seçmek için yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Mevcut MCDM yöntemlerinin kapsamlı bir incelemesiyle başlar ve özelliklerini, avantajlarını ve dezavantajlarını vurgular. Çerçeve, karar kalitesini artırmak ve öznelliği azaltmak için karar niteliklerini, metodolojik ön koşulları ve bağlamsal unsurları entegre eder. İki vaka çalışması çerçeveyi doğrular: bir balıkçı teknesi için bir motor seçmek ve yazılım üretimi için bir Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü (SDLC) seçmek. Bulgular, ontolojik özelliklerin dahil edilmesinin yöntem seçimini iyileştirdiğini ve akademisyenler ve uygulayıcılar için ölçeklenebilir bir çözüm sağladığını, teorik metodolojileri pratik ihtiyaçlarla uyumlu hale getirerek karar bilimi alanını ilerlettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis presents a novel approach to selecting Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methodologies by utilizing ontological properties to connect decision problem criteria with method characteristics. It begins with a comprehensive review of existing MCDM methods, highlighting their features, advantages, and disadvantages. The framework integrates decision attributes, methodological prerequisites, and contextual elements to enhance decision quality and reduce subjectivity. Two case studies validate the framework: selecting an engine for a fishing vessel and choosing a Software Development Life Cycle (SDLC) for software production. The findings indicate that incorporating ontological features improves method selection and provides a scalable solution for academics and practitioners, advancing the field of decision science by aligning theoretical methodologies with practical needs.