Etnisite bağlamında giyim modası: Kolita, Tehuana ve Yao kadınları üzerinde incelenmesi
Ethnicity in the context of fashion: An analysis of Kolita, Tehuana, and Yao women
  1. Tez No: 937204
  2. Yazar: AYCA ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA HATUN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında etnik giyim modası Kolita, Tehuana ve Yao kadınları üzerinde incelenmiştir. Etnik kadın topluluklarının giyimleri araştırılırken Çinli Yao kadınlarının, Meksikalı Tahuana ve Bolivyalı Kolitaların kültürel inançlarını giyimlerinde taşıdıkları ve geleneksel kıyafetlerinden günlük hayatlarında ödün vermedikleri gözlemlenmiştir. Bu farklı kültürel yaklaşımların giyimlerinde oluşturdukları etkiler; imgelere indirgenerek ele alınmış, bu imgelerdeki inançlar incelenmiştir. Bu araştırma sonucunda yeni bir tasarım yapılmış, Kolitaların melon şapkası, Tehuanların kıyafetlerindeki ses imgesi ve Yao kadınlarının uzun saçları yapılan yeni tasarımda kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, bu güçlü ve feminen kadınların giyimlerinin günümüz moda tasarımı alanına nasıl ilham kaynağı olabileceğini ortaya koymaktır . Bu tez çalışması, bu kadınların inançlarını taşıyan giyimlerinin moda tasarımcılarına ilham kaynağı olma potansiyeli olduğunu ve ortaya çıkan tasarımların bu tasarımları giyen günümüz kadınının feminen gücünü ortaya çıkararak moda tasarımı alanına katkı sağlamış olacağı fikrini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores ethnic clothing among Kolita, Tehuana, and Yao women, investigating how the clothing of these ethnic female communities reflects their cultural beliefs. It emphasizes that Yao women in China, Tehuana in Mexico, and Kolita in Bolivia steadfastly maintain their traditional attire in daily life. The research focuses on the symbolic meanings embedded in their traditional clothing and examines the beliefs conveyed through these symbols. As a result of this research, a new design has been created that incorporates elements such as Cholita's melon hat, the sound image from the Tehuana traditional clothing, and the long hair of Yao women. The aim of this study is to explore how the clothing of these strong and feminine women can serve as an inspiration for contemporary fashion design. This thesis argues that the garments reflecting these women's beliefs have the potential to inspire fashion designers, and that the resulting designs could highlight the feminine strength of modern women, thereby contributing to the field of fashion design.