Architecture specification of service-oriented systems through semantic Web technologies
Semantik Web teknolojileri kullanarak servis-yönelimli sistem mimarisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 201890
  2. Yazar: VELİ BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, servis-yönelimli sistemlerin geliştirilmesi için semantik tabanlı bir modelleme yaklaşımı sunulmaktadır. Mimaride bulunan farklı bileşenlerin gösterimi için ontolojilerden faydalanılmıştır. Uygulanan metod, mimarinin belirtilmesi için birleşik bir mimari ontolojisi yaratmayı öngörmektedir. Böylelikle tasarım hedeflerinden modelleme bileşenlerine bir geçiş yapabilme hedeflenmiştir. Ayrıca, çok katmanlı modellemede yapabilmek için model güdümlü mühendislik tekniklerinin de kullanılması sağlanmıştır. Bu sayede farklı katmanlardaki servis-yönelimli modeller değişik bakış açıları içinde organize edilip mimari bir yapı sunmaktadır. Ontolojilerinin model gösterimi için kullanımı sayesinde ontoloji dönüşüm tekniğinin model transformasyonu için kullanımı sağlanmıştır. Önerilen metod sağlık alanında bir gerçek hayat senaryosu ile örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a semantic-based modeling approach for describing Service-Oriented Architectures (SOA). Ontologies are utilized as a major representation mechanism for describing various elements available in the architecture. The methodology proposes an architecture specification mechanism to constuct a unified ontology that enables transition from design concerns to the modeling elements. A multi-level modeling is also achieved by employing Model-Driven Engineering (MDE) techniques to describe various models at different stages of the software architecture. This aims to organize service-oriented models within a number of architecture viewpoints in order to provide an architectural perspective for SOA. The use of ontologies for model specification also allows us to make use of ontology mapping to specify the transformation between different models. Additionally, we present a case study to demonstrate the proposed methodology on a real-world healthcare scenario.