İnsidental papiller tiroid karsinomlu hastaların preop nodül özellikleri ve tiroid fonksiyon testleri açısıdan değerlendirilmesi
Evaluation of patients with incidental papillary thyroid carcinoma in terms of preoptical nodule characteristics and thyroid function tests
- Tez No: 937214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tiroid kanseri insidansı son yıllarda dünya çapında artış göstermiştir. Bu artışın nedeni ultrasonografik tetkiklerin ve patolojik değerlendirmelerin yaygın olarak uygulanmaya başlanmasıdır. Ancak tiroid kanser insidansında artış olmasına rağmen tiroid kanserine bağlı mortalitede artış olmamıştır. Tiroid karsinomlarının en sık görülen türü epitelyal tiroid karsinomlarından olan papiller tiroid karsinomlarıdır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan tanımlamaya göre en büyük çapı ≤10 mm olan tümörler tiroid papiller mikrokarsinomları olarak (PTMK) adlandırılmaktadır. Tirotoksikoz, bası yapan guatr ya da multi nodüler guatr (MNG) gibi kanser dışı nedenlerle yapılan tiroidektomiler sonrasında patoloji spesmenin incelenmesi ile tesadüfen tanı alan tümörlere insidental papiller karsinom denmektedir. Bu tümörlerin klinik önemiyle ilgili birçok tartışmalı konu vardır. İnsidental PTMK sağkalım oranı hemen hemen genel popülasyon ile aynıdır. İnsidental tiroid karsinomu son yıllarda artış göstermekte ancak bu artışa rağmen bu olguların saptanması için henüz belirlenmiş spesifik özellikler ortaya konamamıştır. Çalışmamızda kliniğimizde tanı alan 250 insidental PTMK hastası ile total tiroidektomi sonrası benign patoloji rapor edilen 250 nodüler guatr hastası (kontrol grubu) retrospektif olarak taranmıştır. Her iki grup arasında preop nodül özellikleri ve tiroid fonksiyon testleri (TFT) açısından maligniteyi ön gören bir fark olup olmadığı değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda malign ve benign gruplar arasında T3 değeri, nodül boyutları, nodül çap oranları, nodül ekojenitesi, EU-TIRADS skoru ve tiroid bez boyutları parametrelerinde istatistiksel anlamlı farklar tespit edildi. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İnsidental tiroid papiller karsinomu, tiroid nodülü, Tiroid fonksiyon testleri
Özet (Çeviri)
The incidence of thyroid cancer has increased worldwide in recent years. The reason for this increase is the widespread use of ultrasonographic examinations and pathological evaluations. However, despite the increase in the incidence of thyroid cancer, there has been no increase in mortality due to thyroid cancer. The most common type of thyroid carcinoma is papillary thyroid carcinoma, which is an epithelial trochlear carcinoma. According to the definition made by the World Health Organization, tumors with a largest diameter of ≤10 mm are called papillary thyroid microcarcinomas (PTMK). Incidental papillary carcinoma is a tumor that is diagnosed incidentally by examining the pathological specimen after thyroidectomy performed for non-cancerous reasons such as thyrotoxicosis, compressive goiter or multi-nodular goiter (MNG). There are many controversial issues regarding the clinical significance of these tumors. The survival rate of incidental PTMK is almost the same as that of the general population. Incidental thyroid carcinoma has been increasing in recent years, but despite this increase, specific features for the detection of these cases have not yet been established. In our study, 250 incidental PTMK patients diagnosed in our clinic and 250 nodular goiter patients with benign pathology reported after total thyroidectomy (control group) were retrospectively screened. It was evaluated whether there was a difference between the two groups in terms of preoperative nodule characteristics and thyroid function tests (TFT) that predicted malignancy. As a result of the study, statistically significant differences were detected between the malignant and benign groups in the parameters of T3 value, nodule dimensions, nodule diameter ratios, nodule echogenicity, EU-TIRADS score and thyroid gland dimensions. KEYWORDS: Incidental micro-papillary thyroid microcarcinoma, thyroid nodule, Thyroid function tests