ВНЕШНЯЯ ПОЛИТИКА РОССИИ В ОБЕСПЕЧЕНИИ ГЛОБАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ (2000-2020 ГГ.)
Küresel güvenliğin sağlanmasında rusya'nın dış politikası (2000-2020)
  1. Tez No: 937215
  2. Yazar: GÜLNUR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONSTANTİN P. KURYLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Peoples' Friendship University of Russia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küreselleşme süreci ile birlikte siyasi ve ekonomik değişimler güvenlik kavramında da değişimi beraberinde getirmiştir. Küreselleşme ile birlikte değişen ortamda, ülkelerin uyguladıkları stratejiler değişim, dönüşüm ve inovasyon kavramlarında farklılaşmaya başlamıştır. Bugünkü Rusya Federasyonu her ne kadar süper güç olarak işlevini yitirmiş olsa da, halen küresel siyaseti ve dolayısıyla küresel güvenliği etkilemektedir. Kendi dış politika kararlarıyla modern dünyanın sosyo politik ve ekonomik bir birimi olarak halen dünyanın önde gelen ülkelerinden biri kabul edilmektedir. Bu nedenle, Rusya'nın dış politika eğilimleri doğru bir şekilde değerlendirmek için küresel sisteme nasıl etki ettiğini bilmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the globalization process, political and economic changes have brought about a change in the concept of security. In the changing environment with globalization, the strategies implemented by the countries have begun to differ in the concepts of change, transformation and innovation. Although today's Russian Federation has lost its function as a superpower, it still affects global politics and therefore global security. As a socio-political and economic unit of the modern world with its own foreign policy decisions, it is still considered one of the leading countries in the world. Therefore, it is necessary to know how Russia affects the global system in order to accurately assess foreign policy trends.