Benign tiroid patolojileri nedeni ile total tiroidektomi yapılan olguların posterior tiroid kapsülü ve yakın tiroid parankiminde nodül ve tümör bulunma oranları (cerrahi tedavi endikasyonu konan tüm benign olgularda total tiroidektomi yapılmalı mı?)
  1. Tez No: 165019
  2. Yazar: TUNCER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇETİN KOTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Tiroidin benign hastalıklarında uygulanan kabul edilebilir cerrahi tedavi yöntemleri alen tartışmalıdır. Son yıllarda tiroidin cerrahi tedavi gerektiren benign hastalıklarında total roidektomi yapma eğilimi artmaktadır. Özellikle bilateral subtotal tiroidektomi ile tedavi edilen tiroidin benign nodüler astalıklannda % 50'lere varan nüks oranlan bildirilmektedir. Tiroit cerrahisinde, cerrahi tekniğin iyileştirilmesi ile ve deneyimli ellerde total roidektominin morbiditesi totalden az yapılan Tiroidektomilerle aynı düzeye gelmiştir. Yaptığımız çalışmada benign nedenlerle ameliyat ettiğimiz hastalarda tiroit posterior apsülüne yakın olan tiroit dokusunda patoloji bulunma oranlarını araştırdık.Eğer totalden az oku çıkarılsa idi hastaların % 72.83 'ünde tiroit posterior kapsülünde nodul ırakılacaktı.Kadınlarda bu oran % 71.87 iken, erkeklerde ise % 76.48 idi. Yine tiroit osterior kapsül komşuluğunda nodul bırakılan hasta sayısı ise % 86.41 olacaktı.3 olguda ( %.70 ) tiroit posterior kapsülünde tiroit papiller karsinom saptandı.Bu oranlar istatistiksel larak anlamlı idi. Ameliyat sonrası patoloji raporlarında hastaların % 12.34'ünde insidental tiroit arsinomu saptandı.İnsidental Ca oranının yüksekliği ve posterior kapsüle yakın dokuda çok üksek oranda patoloji saptanması tiroit benign hastalıklarında totalden az yapılacak bir meliyatın hastalığı tam olarak tedavi etmeyeceği sonucunu vermektedir. Son yıllarda total tiroidektomi ameliyatını benign tiroit hastalıklarında ilk ameliyat larak uygulayan kliniklerin sayısı artmaktadır.Malign ve benign tiroit hastalıklarında farklı rgümanlara dayandırılmakla birlikte totalden az yapılan tiroidektomilerde bırakılan tiroit okusunda patolojik bulgu araştırılmasını amaçlayan bu çalışmada istatiksel olarak anlamlı ranlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Surgical treatment of benign thyroidal diseases are controversial.Total thyroidectomy as been the preferred method for benign thyroidal disseases at different centers recently. Very high rate of recurrent disease has been reported after bilateral subtotal lyroidectomy.In the experienced hands the complications rate of total thyroidectomy have een reported to be very low. The Present study aimed to evaluate the pathologic findings, localised in the thyroid arenchma adjacent to posterior thyroid thyroid capsule in patients treated with total lyroidectomy for benign thyroidal diseases. We find that, in the determited area of the lyroid, 72.8% of the speciments contained nodul formation ( for women 71.9%, for men 6.5% ).Papillary carcinoma was detected in 3 ( 3.7% ) patients in the determined area of the ıyroid. The incidentally detected differantiated carcinoma was determined in 12.3% of atients. We thought that the high ratio of incidentally determined thyroid carcinoma and also le high rate of nodul formation and cancer in the posterior capsular region established a leoratical basis for total thyroidectomy in the treatment of benign thyroidal disease.