Konuşma amaçlı hacimlerde, hacim akustiği, seslendirme ilişkisinin anlaşılabilirliğe etkilerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evalation of the effects of the relation between space acoustics and sound systems on oudibility in spaces targeted for conversation
  1. Tez No: 93724
  2. Yazar: HAYRİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Günümüzde hacim akustiği sorunlarının çözümünde seslendirme sistemlerinden büyük ölçüde yararlanılmaktadır. Bunun nedeni, hacmin kullanım amacına bağlı olarak,. Yeterli ses düzeyi,. Düzgün yayılmışlık,. Varlık kriteri koşullarının sağlanması,. Akustik kusurların engellenmesinde, seslendirme sistemlerinin mimarlara büyük kolaylıklar sağlamasıdır. Bu çalışmada“ Konuşma Amaçlı Hacimlerde, Hacim Akustiği Seslendirme İlişkisinin Anlaşılabilirliğe Etkilerinin İncelenmesi ve Değerlendirilmesi ”başka bir deyişle seslendirme sistemlerinin konuşmanın anlaşılabilirliğine katkılarının ortaya konması olarak belirlenmiştir. Birinci bölümde tezin kapsamı ve amacıyla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. İkinci bölümde ise konuşma - konuşmanın anlaşılabilirliği incelenmiş ve hacimlerde konuşmanın anlaşılabilirliğini etkileyen nesnel ve öznel etkenler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde konuşmanın anlaşılabilirliğinin artırılmasında kullanılacak seslendirme sistemleri teknik olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde konuşma amaçlı hacimlerde seslendirme sistemlerinin genel kullanım nedenleri ve seslendirme sistemi gereksinimlerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise seslendirme sisteminin kurulmasında izlenecek yol ele alınmış ve mevcut bir hacimde kurulmuş seslendirme sisteminin konuşmanın anlaşılabilirliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuç bölümünde de yapılan çalışma doğrultusunda, mimarların seslendirme sistemlerinin kullanılıp kullanılmayacağına karar verebilmesi gerektiği, seslendirme sisteminin kurulmasında ise mimarlar bu konuda uzmanlaşmış teknik elemanlarla birlikte çalışmalarının doğru olacağı ve yapılan çalışmanın bu karan verirken mimarlara yardımcı olabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, sound systems are used extensively in solving the problems of space acoustics. This is due to the fact that the sound systems, depending on the intended use of a particular space, offer great advantages to the architects in terms of - sufficient sound power - regular dispersion - provision of the conditions of the existence criteria, - preventing acoustical defaults The purpose of this study is defined as the,“Investigation And Evaluation Of The Effects Of The Relation Between Space Acoustics And Sound Systems On Audibility In Spaces Targeted For Conversation”, in other words, showing the contribution of the sound systems to the audibility of the speech. The first part contains a general evaluation of the context of the thesis and its purpose. In the second part, speech and the intelligibility of the speech is investigated and the subjective and objective causes which effect the intelligibilitiy of speech within a space are studied. The third part contains a technical investigation of the sound systems which could be used in order to improve the audibility and intelligibility of speech. The fourth part covers the general use purposes of the sound systems in spaces intended for conversation and the requirements of the sound systems. In the fifth part the the process and procedures for the use of the sound systems are covered and the effects of a sound system installed in an existing space on the intelligibility of the speech is investigated. In the concluding chapter, based on the study which is carried out, the necessity for achitects to be able to decide about using or not using sound systems, in cases where the sound systems are used the need for the architects to collaborate with technical staff who are experts in this area, and the fact that the study presented can help the architects in such decisions are underlined. xni