İ.E.T.T. otobüs filosunda son üç yıldaki verilere dayalı servis ve tamir ekonomikliğinin analizi
Analysis for economizing performance of service and repair activities at İ.E.T.T. bus fleet based on the data relating to the last three years
  1. Tez No: 93725
  2. Yazar: MEHMET KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. İRFAN YAVAŞLIOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Makineleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET İ.E.T.T. otobüs filosundaki otobüslerin, mevcut kayıtlan incelenerek servis ve tamir ekonomikliğinin incelenmesidir. Otobüs filosunun ağırlığım üç marka araç oluşturmaktadır. Bu aracfer yaş sırasına göre, MANE, İKARUS ve MERCEDES' ten oluşmaktadır. MAN otobüsler için İkitelli Garajı kayıtlan, İKARUS ve MERCEDES otobüsler için Kağıthane Garajı kayıtlan incelenmiştir. İncelemede otobüslerin yaşa bağlı arızalann artışı ve işletmeye getirdiği maliyet değişimi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda yaşa bağlı olarak Otobüs Başına Ortalama Yıllık Yatınm ve istetme Bedelinin giderek arttır buna karşılık Otobüs Başına Ortalama Yıllık Getirinin düştüğü görülmektedir. On üçüncü yılda otobüs başına gelir ve gider eşit olmakta, bu yıldan itibaren karlılık zarara dönüşmektedir. Bu sebeple 13 yaşın üzerindeki otobüslerin çalıştırılması uygun görülmemektedir. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study includes examination of the existing records of the busses within the bus fleet of İ.E.T.T to determinete whether their servising and repair works area economical. The greater part of the bus fleet is comprised of three brand vehicles i.e. MAN, IKARUS and MERCEDES. MAN brand busses constitute the oldest model of the said, followed by IKARUS and MERCEDES respectively. For MAN brand busses İkitelli Garage records and for IKARUS and MERCEDES brand Kağıthane Garage records were examined. The study targets to compare increases in the number of breakdowns due to aging and revelant cost burden imposed onto the corparation by such breakdowns. As a cosequence of the study it was observed and determined that the Average Annual Investment and Operating Costs for the each bus was increased in direct proportion to the age and on the contrary, the average annual revenue per bus was gradually decreased. On the thirteenth year the income and expense figures per bus were found to be equal, and after this year profitability is transformed into loss. Therefore, the busses used for transport aged more then thirteen would not be preferable. IX