The role of strategic thinking between emotional intelligence and firm level entrepreneurship orientation
Duygusal zeka ile firma düzeyinde girişimcilik yönelimi arasında stratejik düşüncenin rolü
  1. Tez No: 937258
  2. Yazar: GÜNEŞ VAHAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL BAYSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Girişimcilik, ülkelerin ekonomik bakımdan güçlü olabilmelerinde en etkili unsurların başında gelmektedir. Yüksek belirsizlik ve yoğun çalışma koşulları içeren girişimcilik yolculuğunun başarılı bir şekilde sürdürülmesi, duygusal faktörlerin etkili bir şekilde yönetilmesini ve bir organizasyonda liderlik gereksinimi olarak giderek daha fazla önem kazanan stratejik düşünmeyi gerektirmektedir. Bu çalışma, duygusal zeka ve girişimcilik yönelimi arasındaki etkileşime aracılık etmede stratejik düşüncenin rolünü değerlendirmeyi ve bu bilişsel ve duygusal yeteneklerin işyerinde nasıl etkileşime girdiğine dair tam bir çerçeve sunmayı amaçlamıştır. Araştırmada veriler elektronik ortamda hazırlanan anket aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan 400 anketten 34'ü eksiksiz olarak doldurulmadığı için elenmiş ve bu nedenle değerlendirmeye alınmamıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'daki 376 işletme yöneticisi oluşturmuştur. Yapısal eşitlik modellemesi (YEM), normal olmayan veri dağılımlarını ele alma yeteneği, küçük örneklem boyutlarında etkinliği, biçimlendirici değişkenleri analiz etme ve karmaşık modellere uygunluğu nedeniyle SmartPls 4.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, liderlerin duygusal zekalarının stratejik düşünme biçimleriyle ve liderlerin stratejik düşünme biçimlerinin firmanın girişimcilik yönelimiyle ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Liderlerin duygusal zekasının firmanın girişimcilik yönelimi ile ilişkisi olduğuna dair ampirik bir kanıt bulunamamıştır. Bununla birlikte, stratejik düşüncenin liderlerin duygusal zekası ile firmaların girişimcilik yönelimi arasında tam aracılık etkisine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, duygusal zeka ile girişimcilik başarısı arasında bir bağlantı olarak stratejik düşünmenin kritik önemini ifade etmektedir. Duygusal zeka önemli olmakla birlikte, girişimcilik davranışını etkili bir şekilde geliştirmek için stratejik düşünme ile birleştirilmesi gerektiği söylenebilir. Bu sonuçlara dayanarak, stratejik düşünmenin girişimci projelerde yer almak ve değişen bir ortamda başarılı olmak için gerekli olduğu belirtilebilir. Bulgular, işletmeler için hayati öneme sahip girişimcilik faaliyetlerinde başarıyı artırmak isteyen şirketler, karar alıcılar ve araştırmacılar için değer yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is one of the most important factors for countries to be economically resilient. Successful continuation of the entrepreneurial journey, which involves high uncertainty and intense working conditions, requires the effective management of emotional factors and strategic thinking that is becoming more and more relevant as the leadership style in an organization. The study specifically attempted to evaluate the role of strategic thinking in mediating the interaction between emotional intelligence and entrepreneurial orientation, to provide a full picture of how these cognitive and emotional abilities interact in the workplace. The questionnaire was employed as a means of electronically collecting data from the study sample. Of the 400 questionnaires collected, 34 were eliminated to be unsatisfactorily complete and were therefore rejected. The approved study sample consisted of 376 business managers in Istanbul. Structural equation modelling (SEM) was utilized due to its ability to handle non-normal data distributions, its effectiveness with small sample sizes, its capacity to analyze formative variables, and its suitability for complex models using SmartPls 4.0. Results revealed that leaders' emotional intelligence has a relationship with their strategic thinking and leaders' strategic thinking has a relationship with the firm's entrepreneurship orientation. The findings did not show empirical evidence that proves leaders' emotional intelligence has a relationship with the firm's entrepreneurship orientation. However, it was discovered that strategic thinking has a full mediating effect between the emotional intelligence of the leaders and firms' entrepreneurship orientation. This emphasises the critical importance of strategic thinking as a link between emotional intelligence and entrepreneurial success. This shows that, while emotional intelligence is crucial, it must be combined with strategic thinking to develop entrepreneurial behaviour effectively. Based on these results, it can be said that strategic thinking is essential for engaging in entrepreneurial projects and succeeding in a changing environment. The findings are of value for companies, decision-makers, and researchers seeking to increase success in entrepreneurial activities that are vital for businesses.