Kinematik GPS destekli fotogrametrik nirengide sabit nokta uzaklıkları ve farklı GPS çözümlerinin yöneltme doğruluğuna etkileri
Investigation of the effects of different GPS solutions and different base distances to the orientation accuracy in kinematic GPS supported aerial triangulation
- Tez No: 309194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, 1/100.000 ölçekli topografik pafta alanını kapsayan, 43 cm çözünürlüklü hava fotoğrafları büyük formatlı dijital hava kamerası olan Vexcel UltraCam X ile çekilmiştir. Yaklaşık yöneltme parametreleri uçakta yer alan GPS/IMU sistemiyle belirlenmiştir. Blok köşelerinde, dört adet Yer Kontrol Noktası (YKN) işaretlenerek GPS ile gözlemlenmiştir. 20 adet Bağımsız Kontrol Noktası (BKN) dengelemenin doğruluğunu test etmek üzere blok alanı içinde ölçülmüştür. Farklı sayı, dağılım ve uzaklıktaki TUSAGA-AKTİF noktaları uçuş esnasında toplanan GPS/IMU verisini düzeltmek üzere kullanılmıştır. Bunun yanında uçuşta toplanan GPS/IMU verilerini düzeltmek üzere internet ortamında sunulan Hassas Nokta Konumlandırma (Precision Point Positioning-PPP) verileri de kullanılmıştır. 1/25.000 ölçekli Topografik harita üretim doğruluklarını sağlamak için 150 km uzaklığa kadar TUSAGA-AKTİF noktalarının GPS/IMU verilerini düzeltmek için yeterli olduğu görülmüştür. Ayrıca PPP verilerini kullanarak GPS/IMU verilerine düzeltme getirmenin de yeterli doğruluğu sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, A block of photos with 43 cm ground sampling distance covering a 1/100.000 scale topographic map area have been taken by a large format digital aerial camera (i.e. Vexcel UltraCam X). Approximate orientation parameters have been defined by GPS/IMU system placed in the plane. Four Ground Control Points (GCP) have been marked on the corners of the rectangular block and made GPS observations. 20 Independent Check Points (ICP) have been collected over the block in order to test the accuracy of the triangulation. CORS Points with different number, distribution and distance have been used to process the GPS/IMU data collected during flight. Besides these points Precision Point Positioning (PPP) data available in the internet have been used process the GPS/IMU data. It is seen that distances of CORS Points until 150 km in processing GPS/IMU data for approximate orientation of aerial photos are in acceptable tolerances in 1/25.000 scale topographic map production accuracies. Also, using PPP in processing GPS/IMU data is acceptable in the production of 1/25.000 scale topographic maps.