Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören lojistik firmalarının faaliyetlerinden sağlanan nakit akışlarının firma performansına etkisi
The impact of cash flows from the activities of logistics companies listed on Borsa Istanbul (BIST) on firm performance
  1. Tez No: 937298
  2. Yazar: DİDEM DEVRİM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören lojistik şirketlerinin faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışlarının firma performansı üzerindeki etkisi panel veri analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Lojistik sektörü, tedarik zinciri yönetimi, taşıma, depolama ve dağıtım gibi faaliyetlerle ekonomik yapının temel unsurlarından biridir. Bu sektörde faaliyet gösteren firmalar, mal ve hizmetlerin üretiminden son tüketiciye ulaştırılmasına kadar olan süreci yönetmekte ve optimize etmektedir. Araştırmanın amacı, lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmaların operasyonel, yatırım ve finansal faaliyetlerinden sağlanan nakit akışlarının, firma performansını nasıl etkilediğini belirlemektir. Bu kapsamda, 2014-2023 yılları arasında 10 yıllık istikrarlı olarak BİST'te işlem gören lojistik firmalarının finansal verilerinden yola çıkarak faaliyetlerinden sağlanan nakit akışları analiz edilmiştir. Firma performansı göstergeleri olarak aktif karlılığı (ROA), özermaye karlılığı (ROE) ve firmaların nakit akışları gibi ölçütler kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler olarak ise işletme faaliyetlerinden elde edilen nakit akışları, yatırım faaliyetlerinden elde edilen nakit akışları ve finansal faaliyetlerden sağlanan nakit akışları, cari oran, kaldıraç (toplam borç/öz sermaye) ve aktif büyüklüğü değerlendirilmiştir. Panel veri analizinin sonuçları, firmaların faaliyetlerinden elde ettikleri nakit akışlarının öz sermaye karlılığı dolayısıyla firma performansı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, lojistik firmalarının operasyonel nakit akışlarını etkin bir şekilde yönetmelerinin, firma değerini ve karlılığını artırmada kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmaların finansal kararlarını destekleyecek önemli bulgular sunmakta ve nakit akışlarının yönetimi konusunda stratejik önerilerde bulunmaktadır. Çalışmanın bulguları, hem akademik literatüre katkı sağlamakta hem de sektördeki yöneticilere rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of cash flows from the operations of logistics companies listed on Borsa Istanbul (BIST) on firm performance using panel data analysis. The logistics sector is a fundamental component of the economic structure, involving activities such as supply chain management, transportation, storage, and distribution. Companies operating in this sector manage and optimize the process from the production of goods and services to their delivery to the end consumer. The aim of the research is to determine how cash flows from operational, investment, and financial activities of logistics companies affect firm performance. Within this scope, financial data from logistics companies that have been consistently listed on BIST for 10 years between 2014 and 2023 were analyzed to assess the cash flows from their operations. Performance indicators such as return on assets (ROA), return on equity (ROE), and firms' cash flows were used. Independent variables included cash flows from operating activities, cash flows from investment activities, cash flows from financial activities, current ratio, leverage (total debt/equity), and asset size. The results of the panel data analysis revealed that cash flows from the operations of firms have a positive and significant effect on return on equity, thereby influencing firm performance. This indicates that effective management of operational cash flows is crucial for increasing firm value and profitability in logistics companies. Consequently, this study provides important findings to support the financial decisions of companies operating in the logistics sector and offers strategic recommendations on cash flow management. The findings of the study contribute to academic literature and provide guidance to industry managers.