İmalat sektöründeki işletmelerde çalışma sermayesi yönetimi ve firma performansı ilişkisi
The relationship between working capital management and performance of a firm in manufacturing firms
- Tez No: 503495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Firmaların bütün faaliyetlerini etkileyebilen ve bu açıdan son derece önemli olan çalışma sermayesi ile ilgili geniş bir akademik çalışma yelpazesi bulunmaktadır. Bu çalışmada da, Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören imalat sanayi firmalarının çalışma sermayesini etkileyen değişkenlerin tespit edilerek, çalışma sermayesinin hem faaliyet performanslarına hem de finansal performanslarına olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma sermayesi belirleyicilerinin ve çalışma sermayesi ile finansal performans arasındaki ilişkinin incelemesinde Panel Veri Analizi, faaliyet performansını yansıtan etkinlik ve toplam faktör verimliliği incelemesinde Veri Zarflama Analizi ve Malmquist Toplam Faktör Verimliliği Endeksi, çalışma sermayesi ve faaliyet performansı arasındaki ilişkinin incelemesinde ise Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak; çalışma sermayesi oranı ve nakit dönüşüm süresi, aktif karlılığı, özkaynak karlılığı arasında pozitif; çalışma sermayesi ve finansman gideri/net satışlar, duran varlıklar/aktif toplamı, stok/dönen varlıklar oranı arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Karlılık ve cari oran, dönen varlıklar/aktif toplamı arasında pozitif; karlılık ve borç/özkaynak oranı arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu gözlenmiştir. İncelenen dönem boyunca 112 firmadan sadece 6'sı göreli etkin faaliyet göstermektedir ve genel olarak azalan getiriye sahip firma sayısı oldukça fazladır. Pür teknik etkinlik iyileşmesine bağlı etkinlik kaynaklı verimlilik artışı tespit edilmiştir. Lojistik Regresyon Analizinde, cari orandaki bir birimlik artışın firmaların etkin olma olasılığını 1,5 ve net satış büyüme oranındaki bir birimlik artışın firmaların etkin olma olasılığını 4,3 kat arttırmakta olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a wide range of academic studies on working capital which can influence all operations of firms and which is crucial in this respect. In this study, it is aimed to examine the effects of working capital on both operational performance and financial performance by determining the variables that affect working capital of manufacturing industry firms that are listed in the Stock Exchange Istanbul (BIST). Panel Data Analysis was used in the study of working capital determinants and the relationship between working capital and financial performance and Data Enveloping Analysis and Malmquist Total Factor Productivity Index method was used in the study of efficiency and total factor productivity reflecting operational performance, Logistic Regression Analysis in the study of the relationship between working capital and operational performance. As a result; it was found that a statistically significant positive relationship between working capital ratio and cash conversion cycle, asset profitability, equity profitability; a statistically significant negative relationship between working capital and financing expense/net sales, fixed assets/asset total, stock/current assets ratio. It was observed that a statistically significant positive relationship between profitability and current ratio, current assets/assets total; a statistically significant negative relationship between profitability and debt/equity ratio. During the examination period, only 6 firms of 112 operate relative effectively and in general, the number of firms with a declining return is quite high. In additional, productivity increasing from efficiency that increase due to improvement in pure technical efficiency has been detected. It was detected in Logistic Regression Analysis that a unit increase in the current rate increases the likelihood of firms being effective by 1.5 and a unit increase in net sales growth increases the probability of firms being effective by 4.3 times.