Kurumsal sürdürülebilirlik ile inovasyon ve finansal performans ilişkisi: Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler üzerinde bir uygulama
Investigating corporate sustainability with innovation and financial performance: Evidence from Borsa Istanbul
- Tez No: 555377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUTLU FURTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde, teknolojinin hızla gelişmesi ve küresel rekabetin giderek artması ile dünyada sınırlı miktarda bulunan doğal kaynaklara zarar verilmekte ve kaynaklar hızla tüketilmektedir. Şirketlerde tüm paydaşlar için uzun vadeli ve kalıcı değer yaratmak amacıyla, ekonomik, çevresel ve sosyal faktörlerin şirket faaliyetlerine ve karar mekanizmalarına uyarlanması, kurumsal sürdürülebilirlik faaliyetlerinin önemini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, şirketlerin kaynaklarını verimli ve etkin şekilde kullanması, rekabet gücü kazanabilmesi için faaliyetlerini sürekli olarak geliştirmesi ve iyileştirmesi gerektiğinden sürdürülebilirlik ile birlikte inovasyon kavramının beraber ele alınması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Sürdürülebilirlik ve inovasyon, ülke ekonomilerinin de büyümesi, gelişmesi ve kalkınmasında itici bir güç olarak görülmektedir. Bu noktadan hareketle çalışmanın amacı, şirketlerin inovasyon ve finansal performanslarının BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer almaları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, 2017 yılında Borsa İstanbul'da işlem gören firmaların verileri lojistik regresyon yöntemiyle analiz edilerek söz konusu etkinin ne yönde ve nasıl olduğu incelenmiştir. Çalışmada firmalar, ilgili endekste yer alıp almama durumlarına göre iki gruba ayrılmıştır. İnovasyon göstergeleri olarak patent, ticari marka, faydalı model ve endüstriyel tasarım tescil sayıları ile Ar-Ge yoğunluğu alınmış ve ayrıca finansal performans göstergesi olarak piyasa değerinin doğal logaritması, toplam varlıkların doğal logaritması, aktif karlılık ve Tobin's Q finansal oranları ile birlikte sektör değişkeni, bağımsız değişken olarak modele dahil edilmiştir. Sektör değişkeni için firmalar, finans sektöründe yer alıp almama durumlarına göre iki gruba ayrılmıştır. Lojistik regresyon analizi sonucunda, BİST'de işlem gören şirketlerin inovasyon ve finansal performanslarının, BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer almaları üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu, sektör değişkeninin ise etkisinin bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the rapid development of technology and the aggravation of global competition, limited resources in the world are harmed and resources are consumed rapidly. In order to create long-term and lasting value for all stakeholders in companies, the adaptation of economic, environmental and social factors to the company's activities and decision-making mechanisms reveals the importance of corporate sustainability activities. At the same time, it is necessary to use innovation together with sustainability, since companies need to rehabilitate and improve their activities continuously in order to use their resources efficiently and effectively, to gain competitive power. Sustainability and innovation are regarded as a driving force in the growth, progress and development of economies. The aim of this study is to investigate the corporate sustainability with innovation and financial performance for BIST firms. For this purpose, firms listed in BIST in the year 2017 have been analyzed by logistic regression method and investigated in terms of quality and direction. The companies are divided into two groups according to be listed on BIST Sustainability Index. Patent, trademark, utility model, industrial design registration numbers and R & D intensity was taken as innovation indicators. Besides, natural logarithm of market cap, natural logarithm of total assets, return on assets and Tobin's Q financial ratios and sector variable are regarded as financial performance indicator and included in the model as independent variable. Firms are divided into two groups according to their status of being in the financial sector. As a result of logistic regression analysis, it has been observed that the innovation and financial performance of the companies listed in the BIST have a positive and significant effect on their participation in the BIST Sustainability Index and the sector variable has no effect.