Safiye Erol'un eserlerinde mürşid-i âgâh kavramının incelenmesi
An analysis of the concept of mürşid-i âgâh in Safiye Erol's works
- Tez No: 937300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME CANGÜZEL GÜNER ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ken'an Rifâî ve 20. Yüzyılın Işığında Müslümanlık kitabında, Safiye Erol'un Ken'an Rifâî için yazmış olduğu“Mürşid-i Âgâh”başlıklı bölümde geçen bu kavramın kullanım bağlamları eserlerinde araştırılarak incelenmiştir. Erol'un mürşidini takdim ederken“mürşid-i âgâh”kavramını tercih sebepleri sorgulanarak yaygın olarak kemâl ile vasıflandırılan mürşid kavramının âgâhlığının ön plana çıkartılması araştırılmıştır. Tasavvuf tarihinde evvelce mürşidlerin vasıfları arasında âgâh olmaları ifade edilmiştir. Bu kavramın hangi bağlamlarda ve nasıl nitelendirildiği incelenmiştir. Tasavvufî anlayışla inşa edilmek istenilen şahsiyetin âgâhlık sıfatı teemmül edilerek bu kavramın ahlâkî ve estetik zemini tespit edilmiştir. Ken'an Rifâî ve 20. Yüzyılın Işığında Müslümanlık kitabında geçen bu bölüm mürşid-i âgâh kavramıyla Ken'an Rifâî hazretlerini, onun şahsiyetini ve tasavvuf anlayışını dolayısıyla insan-ı kâmili anlatmaktadır. Ancak Erol mürşidini anlatırken ortaya bir âgâhlık kavramı koymuş ve bu kavramın nelere işaret ettiğini etüdünde açıklamıştır. Tasavvufta insan-ı kâmil ve mürşid-i kâmil kavramlarına tezde değinilerek, bu bağlamda âgâhlık kavramının işaret ettiği hususlar izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the usage contexts of the concept, introduced by Safiye Erol in the chapter titled“Murshid al-Āgāh”for Ken'an Rifāī in her book Ken'an Rifāī and Islām in the Light of Twentieth Century (Ken'an Rifâî ve 20. Yüzyılın Işığında Müslümanlık). The reasons behind Erol's preference for the concept of“Murshid al-Āgāh”when introducing her guide will be examined, particularly focusing on the aspect of awareness that is emphasized over the traditionally used concept of perfection associated with guides. This study will explore whether the attribute of awareness has been previously mentioned among the qualities of guides in Sufi history and the contexts in which it was evaluated. Furthermore, the esthetic and moral foundations of the concept will be revealed by contemplating the attribute of awareness in the personality intended to be constructed with Sufi understanding. The chapter in the book Ken'an Rifāī and Islām in the Light of Twentieth Century describes Ken'an Rifāī, his personality, and his understanding of Sufism through the concept of“Murshid al-Āgāh”will be analyzed. While Erol introduces a concept of awareness when describing her guide, she explains what this signifies in her study. The thesis will address the concepts of the Perfect Human (al-Insān al-Kāmil) and the Perfect Guide (al-Murshid al-Kāmil) in Sufism, and in this context, the points indicated by the concept of“awareness”(âgâhlık) will be explained.