Tip 2 diyabetli hastalarda aleksitimi ile öz yönetim arasındaki ilişki
The relationship between alexithymia and self-management in patients with Type 2 diabetes
  1. Tez No: 937301
  2. Yazar: MEDİHA ÇEŞMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIN CANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aleksitimi, Tip 2 diyabetli bireylerde sık görülmektedir. Aleksitimisi olan bireyler, düşüncelerini tanımlamada güçlük, dışa dönük düşünmede zorluk yaşayabilmektedirler. Bireylerdeki bu duygu karmaşıklığı, öz yönetimin sağlanmasında zorluğa ve semptomların yanlış yorumlanmasına sebep olabilmektedir. Etkili ve doğru öz yönetimin sağlanmasının önemli olduğu diyabet, bireylerde Aleksitimi ile öz yönetim arasındaki ilişkinin belirlenmesi önemlidir. Bu çalışma, Tip 2 diyabetlilerde aleksitimi ile öz yönetim arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Konya Numune Hastanesi'nde dahiliye polikliniğinde, Ocak-Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 237 hasta oluşturmuştur. Veriler; tanımlatıcı özellikler formu, diyabet öz yönetim skalası, Toronto aleksitimi ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde, iki grubun karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi; ikiden fazla kategorili değişkenlerin karşılaştırılmasında ANOVA testi kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunun önemli ise çoklu karşılaştırmalar Bonferroni testi ile yapılmıştır. Diyabet öz yönetim ve aleksitimi puanları üzerine etkisi, doğrusal regresyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Alexithymia is common in individuals with type 2 diabetes. Individuals with alexithymia may have difficulty defining their thoughts and thinking externally. This emotional complexity in individuals can cause difficulty in self-management and misinterpretation of symptoms. In diabetes, where effective and accurate self-management is important, it is important to determine the relationship between alexithymia and self-management in individuals. This study was conducted to determine the relationship between alexithymia and self-management in individuals with type 2 diabetes. The study is a descriptive and correlational study. It was conducted in the Internal Medicine outpatient clinic of Konya Numune Hospital between January and March 2024. The study sample consisted of 237 patients. Data were collected using the descriptive characteristics form, diabetes self-management scale, and Toronto alexithymia scale. SPSS program was used in the analysis of the obtained data. In the analysis of the data, independent sample t test was used to compare two groups, and ANOVA test was used to compare variables with more than two categories. If the result of the variance analysis was significant, multiple comparisons were made with the Bonferroni test. The effect on diabetes self-management and alexithymia scores was evaluated with linear regression analysis.