Tehlikeli madde lojistiği yönetiminin, işletmelerin lojistik performansına etkileri: Kimya sektörü örneği
The effects of dangerous goods logistics management on logistics performance of enterprises: The case of chemical industry
- Tez No: 937305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, tehlikeli madde lojistiği yönetiminin, işletmelerin lojistik performansına etkilerinin analizidir. Bu kapsamda araştırma problemlerini Tehlikeli madde taşımacılığının, lojistik performans üzerinde etkisi var mıdır? Tehlikeli madde taşımacılığının, lojistik performans ve çalışanların demografik özellikleri arasında fark var mıdır? şeklinde sıralamak mümkündür. Bu araştırmanın evreni; evreni Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesinde kimya sektöründe faaliyetini sürdüren 120 işletmede çalışan yaklaşık 6000 kişidir. Araştırmanın verilerinin elde edilmesinde kullanılan ölçekler; Tehlikeli Madde Taşımacılığının Değerlendirilmesi Ölçeği ve Lojistik Performans Ölçeğidir. Anketlerin verilerine SPSS 21 programında; güvenilirlik analizleri, frekans analizleri, regresyon analizi ve farklılık analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda: Yönetsel Yetkinlik boyutunun Maliyet Performansı üzerinde; odaklılık boyutunun Maliyet Performansı üzerinde pozitif yönlü ve Yönetsel Yetkinlik boyutunun Operasyonel Performans üzerinde etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects of hazardous material logistics management on logistics performance of enterprises. In this context, the research problems are "Does hazardous material transportation have an impact on logistics performance? Is there a difference between hazardous material transportation, logistics performance and demographic characteristics of employees? The population of this research is 6000 people working in 120 enterprises operating in the chemical sector in Tuzla Chemical Industrialists Organized Industrial Zone. The scales used in obtaining the data of the research are; Assessment of Hazardous Material Transportation Scale and Logistics Performance Scale. Reliability analysis, frequency analysis, regression analysis and differecy analysis were applied to the data from the questionnaires in SPSS 21 program. As a result of the analyses, it was determined that: managerial competence dimension has a positive effect on cost performance, focus dimension has a positive effect on cost performance and managerial competence dimension has an effect on operational performance.The population of this research is 6000 people working in 120 enterprises operating in the chemical sector in Tuzla Chemical Industrialists Organized Industrial Zone.The scales used in obtaining the data of the research are; Scale of Evaluation of Hazardous Material Transportation and Logistics Performance Scale. Reliability analysis, frequency analysis, regression analysis and differency analysis were applied to the data from the questionnaires in SPSS 21 program. As a result of the analyses, it was determined that: managerial competence dimension has a positive effect on cost performance; focus dimension has a positive effect on cost performance and managerial competence dimension has an effect on operational performance.