Cerrahi hemşirelerinin meme kanseri önleme davranışlarının ve meme kanseri endişelerinin incelenmesi
Investigation of breast cancer prevention behaviours and breast cancer concerns of surgical nurses
  1. Tez No: 937304
  2. Yazar: TUBA ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, cerrahi hemşirelerinin meme kanseri önleme davranışlarının ve meme kanseri endişelerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu araştırmanın İstanbul ili Asya yakasında bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan 236 cerrahi hemşiresi, örneklemini ise 01.09.2022-01.11.2022 tarihleri arasında görev yapan 230 hemşire oluşturdu. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Kadınların Meme Kanseri Önleme Davranışlarını Etkileyen Faktörleri Belirleme Ölçeği ve Meme Kanseri Endişe Skalası kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t testi, Mann-Whitney U test tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni test, Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni test, Pearson korelasyon analizi, iç tutarlılık düzeylerinin belirlenmesinde Cronbach alfa katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the breast cancer prevention behaviours and breast cancer concerns of surgical nurses. The sample of this comparative and correlational study consisted of 236 surgical nurses working in a training and research hospital on the Asian side of Istanbul and 230 nurses working between 01.09.2022-01.11.2022. The data were collected using the Personal Information Form, the Scale for Determining Factors Affecting Women's Breast Cancer Prevention Behaviours and the Breast Cancer Concern Scale. Descriptive statistics, independent groups t test, Mann-Whitney U test one-way analysis of variance and Bonferroni test, Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test, Pearson correlation analysis, Cronbach's alpha coefficient were used to determine the internal consistency levels.