Sosyal medyada minimalizm akımının kullanımı: Grafik tasarım ilkeleri ve elemanlarının sosyal medyadaki rolünün incelenmesi
Use of minimalism movement in social media: Examining the role of graphic design principles and elements in social media
  1. Tez No: 937308
  2. Yazar: CANSU TAYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tasarımlar açısından zengin bir sosyal medya platformu olan İnstagramda, kitleler ile iletişim kurmak için sık sık tasarımlar paylaşılmaktadır. Tasarımların etkileyici ve hiyerarşik bir düzen içerisinde iletilmesi, iletişim için önemli bir rol oynamaktadır. Burada grafik tasarım ilke ve elemanları devreye girmektedir. Grafik tasarım ilke ve elemanları ile oluşturulan tasarımlar, içeriklerin okunabilirliğini ve etkileşimini artırmaktadır. İlke ve elemanlara uygun bir şekilde oluşturulan tasarımlar markaların güvenilirliğini ve profesyonel görünmesine olanak sağlamaktadır. Grafik tasarım ilke ve elemanlarına uygun bir şekilde oluşturulmayan karışık, düzensiz ve uyum bakımından eksik olan tasarımlar kişilerde kafa karışıklığına neden olabilir. Kişiler üzerinde markaya karşı güvensizlik oluşturacağı gibi görsel yorgunluk meydana getirebilir. Bu tez, grafik tasarım ilke ve elemanları açısından başarılı olan ve hatalı olan tasarımları detaylı bir şekilde incelemiştir. Otuz kişilik bir grup üzerinden Minimalizm ışığında oluşturulmuş sade tasarımların da seçeneklere eklendiği bu çalışmada, kişilerin başarılı ve hatalı tasarımlar arasından bir seçim yapmaları istenmiştir.
Özet (Çeviri)
On Instagram, a social media platform rich in designs, designs are frequently shared to communicate with the masses. Communicating designs in an impressive and hierarchical order plays an important role in communication. This is where graphic design principles and elements come into play. Designs created with graphic design principles and elements increase the readability and interactivity of the content. Designs created in accordance with the principles and elements allow brands to appear reliable and professional. Complex, irregular and lacking in harmony designs that are not created in accordance with graphic design principles and elements can cause confusion in people. It may create visual fatigue in people as well as creating distrust towards the brand. This thesis examined in detail successful and faulty designs in terms of graphic design principles and elements. In this study, in which simple designs created in the light of Minimalism were added to the options on a group of thirty people, people were asked to make a choice between successful and faulty designs.