Grafik tasarımda çevreci ve yenilikçi yaklaşımlar
Environmental and innovative approaches to graphic design
  1. Tez No: 741656
  2. Yazar: NESİL TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN SANSARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde tüketim ekonomisi toplumun tüketim alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. İhtiyaç dışı tüketimle paralel olarak üretim aşamalarında kullanılan enerji ve malzemenin gereksiz harcanması ve artan tüketimle oluşan atıklar doğaya zarar vermektedir. Doğal kaynakların gün geçtikçe azalması ve doğaya verilen zarar bu tezin problemi olarak belirlenmiştir. Bu problemi temelden ele aldığımızda aşırı tüketim alışkanlığının başlangıcının henüz ürünün tasarım aşamasında olduğu görülmektedir. Aşırı tüketim alışkanlığının minimalize edilmesi adına ilk adım ise sürdürülebilir tasarımı hayatın her alanında uygulamaya geçirmemiz olacaktır. Sürdürülebilir tasarım, üretim ve tüketim aşamalarında çevreye verilen olumsuz etkileri en aza indirirken, verimliliği en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan tasarım olarak ifade edilebilir. Bu tasarım modeli; verimliliği en üst seviyeye çıkartırken, ihtiyaç dışı tüketim ve bununla paralel olarak doğada yaratılmış olan tahribatı grafik tasarım alanında uygulanabilecek çevreci yaklaşımlarla ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Günümüzde insan kitlelerini etkilemenin en geniş ve kapsamlı yollarından biri televizyon ve sosyal medyada gösterilen reklamlardır. Bu reklamlar sayesinde kurumsal firmaların doğaya, sürdürülebilir yaşama ve kurumsal kimliklerine katkıları ortaya koymak bu tezin amacını oluşturmaktadır. Tezde farklı başlıklar altında çevreci grafik tasarım uygulamaları üzerinden örnekler verilmiş ve mevcut yaklaşımların geliştirilmesine ek olarak yenilikçi çözüm araştırmaları yapılmıştır. Doğal kaynakların zarar görmesini ve yok olmasını önlemek adına toplumsal bir bilinç yaratmak, mevcut bilinci destekler nitelikte fikirler oluşturmak ve bu konuya daha fazla dikkat çekerek farkındalığı artırmak açısından çalışma, literatürdeki boşluğu doldurmak adına büyük bir öneme sahiptir. Grafik tasarım alanındaki çalışmaların bu bilinçle yaratılması, çevreci uygulamalara katkı sunması ve toplumsal farkındalığı artırması çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Bu sınırlar çerçevesinde tasarımda etkin rol oynayan farklı alan temsilcileri olarak grafik tasarımcılar, endüstri ürün tasarımcıları ve moda tasarımcılarının ortak projelerde yer almaları çevreci yaklaşım ve yenilikçi fikirlerle ilişkileri irdelenerek, tasarım çatısı altındaki farklı disiplinlerin ortaklığının çevreci tasarıma ve nitelikli grafik tasarım materyallerine olumlu etkilerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, the consumption economy affects the consumption habits of the society negatively. In parallel with unnecessary consumption, unnecessary consumption of energy and materials used in production stages and wastes generated by increased consumption harm nature. The decrease in natural resources day by day and the damage to nature has been determined as the problem of this thesis. When we consider this problem from the ground up, it is seen that the beginning of the excessive consumption habit is still in the design phase of the product. The first step in minimizing the habit of excessive consumption will be to put sustainable design into practice in all areas of life. Sustainable design can be expressed as a design that aims to maximize efficiency while minimizing the negative effects on the environment during production and consumption. This design model; while maximizing efficiency, it aims to eliminate unnecessary consumption and the destruction created in nature in parallel with it, with environmentalist approaches that can be applied in the field of graphic design. Today, one of the most extensive and comprehensive ways of influencing the masses of people is the advertisements shown on television and social media. The aim of this thesis is to reveal the contributions of corporate companies to nature, sustainable life and corporate identities through these advertisements. In the thesis, examples of environmental graphic design applications are given under different headings, and innovative solution researches are made in addition to the development of existing approaches. The study is of great importance to fill the gap in the literature in order to create a social awareness in order to prevent the damage and destruction of natural resources, to create ideas that support the current consciousness, and to raise awareness by drawing more attention to this issue. Creating studies in the field of graphic design with this awareness, contributing to environmental practices and increasing social awareness reveals the importance of this work. Within the framework of these limits, the participation of graphic designers, industrial product designers and fashion designers in joint projects as representatives of different fields playing an active role in design will be examined, and the positive effects of the partnership of different disciplines under the roof of design on environmental design and qualified graphic design materials will be discussed.