Hala Sultan İlahiyat Kolejinde görev yapan meslek dersi öğretmenlerinin eğitim- öğretimle ilgili okul yönetiminden beklentileri
  1. Tez No: 937314
  2. Yazar: KENAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: European University of Lefke
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı; KKTC' de Lefkoşa kazasında bululan Hala Sultan İlahiyat Koleji Meslek Dersi öğretmenlerinin okul yöneticilerinden beklentilerinin neler olduğunun farklı değişkenlere göre tespit edilmesidir. Bu amaca yönelik olarak öğretmen beklentilerinde okul yöneticilerinin eğitim-öğretim, liderlik özellikleri, idare, okul-çevre ilişkisi ve mesleki performans değişkenleri ele alınmıştır Okul müdürleri, okulda etkinlikleri başlatma ve sürdürme konusunda önemli bir rol oynarlar. Bu süreçte, öğretmenleri motive etmek, okulun amaçları etrafında birleştirmek, okula aidiyet duygularını geliştirmek ve eğitim-öğretim sürecini geliştirmek gibi sorumluluklar üstlenirler . Okul müdürlerinin bu sorumlulukları yerine getirebilmesi için etkili iletişim, liderlik, motivasyon ve problem çözme becerilerine sahip olmaları önemlidir. Ayrıca, okul müdürleri, öğrencilerin ve personelin ihtiyaçlarını anlamalı ve onları desteklemek için uygun stratejiler geliştirmelidirler. Bu şekilde, okul müdürleri okulun başarısını artırabilir ve öğrencilerin gelişimine katkıda bulunabilirler Araştırmada, KKTC de görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri çalışma grubunu oluşturmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken amaçlı örneklem yaklaşımı temel alınmıştır. Katılımcılar belirlenirken amaçlı örnekleme tekniklerinden kartopu ile maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Toplam 15 öğretmen, araştırmacının katılımcılarını oluşturmuştur. Araştırmada görüş formu (yarı yapılandırılmış görüşme tekniği) kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırma verileri, analiz için hazır hale getirildikten sonra nitel araştırmalarda kullanılan analiz yöntemlerinden biri olan içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre,
Özet (Çeviri)
The aim of thisresearch; It is thedetermination of theexpectations of Hala Sultan TheologyCollegeVocational Course teachersfromschooladministratorsaccordingtodifferentvariables, whichwasfound in theNicosiadistrict in the TRNC. Forthispurpose, thevariables of education, leadership, administration, school-environmentrelationshipandprofessionalperformance of schooladministratorswerediscussed in teacherexpectations School principalsplay an important role in initiatingandmaintainingactivities in theschool. Inthisprocess, they undertakeresponsibilitiessuch as motivatingteachers, unitingthemaroundthegoals of theschool, developingtheir sense of belongingtotheschoolandimprovingtheeducationprocessIt is importantforschoolprincipalstohaveeffectivecommunication, leadership, motivationand problem-solvingskills in ordertofulfilltheseresponsibilities. Inaddition, schoolprincipalsmustunderstandtheneeds of studentsandstaffanddevelopappropriatestrategiestosupportthem. Inthisway, schoolprincipals can increasethesuccess of theschoolandcontributetothedevelopment of students In the research, Religious Culture and Moral Knowledge Teachers working in the TRNC constitute the working group. The study group was determined based on the purposive sampling approach. While determining the participants, maximum diversity sampling with snowball, one of the purposive sampling techniques, was used. A total of 15 teachers constituted the participants of the researcher. In the study, data were collected using an opinion form (semi-structured interview technique). After the research data were made ready for analysis, content analysis, which is one of the analysis methods used in qualitative research, was used. According to the results of the research,