Örgüt kültürünün örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Telekomünikasyon sektöründe bir araştırma
The effect of organizational culture on organizational commitment: A research in the telecommunications industry
  1. Tez No: 937357
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmadaki esas amaç; örgüt kültürü unsurunun, örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin boyutlarını ortaya koymaktır. Örgütün başarısı üzerinde, örgüt kültürünün etkisinin araştırılmaya değer bir konu olduğu varsayımı üzerine doktora tezi olarak hazırlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre çalışanların performansları, gösterilen performansın verimliliği, iş yerindeki motivasyon, gerçekleşen işin tatmini, örgüte olan bağlılık ve bunun gibi pek çok unsur üzerinde örgüt kültürünün etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hemen hemen her alanda rekabetin hızla artış gösterdiği son yıllarda, örgütsel bağlılığın, örgütlerin başarıya ulaşmaları açısından mutlak bir unsur olduğuna ve önemine bu araştırmada kapsamlıca değinilmiştir. Çalışmanın esas alınan inceleme alanı olarak ulusal çapta faaliyet gösteren, genel merkezi İstanbul olan Telekomünikasyon şirketlerinden bir örnek belirlenmiştir. 264 katılımcı seçilen bu araştırmada, anket yöntemi kullanılmıştır. Örgüt kültürü ölçümlemesinde Cameron ve Quinn ölçeğinden, örgütsel bağlılık ölçümlemesinde ise Allen ve Meyer'in örgütsel bağlılık ölçeğinden yararlanılmıştır. Bu ölçeklerin yanı sıra anket katılımcılarının demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular da sorulmuştur. Elde edilen sonuçların analizinde IBM SPSS programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose in this study is to reveal the dimensions of the effects of organizational culture on organizational commitment. It has been prepared as a doctoral thesis based on the hypothesis that the effect of the organizational culture on the success of an organization is a topic which is worth researching. It has been reached the conclusion according to the studies performed that the organizational culture has an effect upon performances of the employees, efficiency of their performances, motivation in the workplace, sufficiency of the works carried out, commitment to the organization, and so on. The fact that organizational commitment has been an absolute factor for an organization to succeed in the recent years in which competition has been increasing rapidly in almost every field, and the importance of the organizational commitment have been mentioned extensively in this research. A sample from telecommunications companies that operates internationally and head office of which is İstanbul has been determined as the basing area of examination in this study. Survey method has been used in this study in which 264 participants are selected. It has been benefited from Cameron and Quinn scales in organizational culture measurement, and from organizational commitment scale of Allen and Meyer in measurement of the organizational commitment. Along with these scales, questions in relation to the determination of demographical features of the survey participants have been asked. IBM SPSS program has been used in the analysis of the obtained results.