Structural and iconographic analysis of Saymalıtaş rock paintings and reflections of symbolic meanings in contemporary Turkish art
Saymalıtaş kaya resimlerinin biçimsel ve ikonografik analizi ve sembolik anlamların çağdaş Türk sanatına yansımaları
- Tez No: 937358
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırmada, tarih öncesi dönemin ilk görsel iletişim araçları olan petroglifler ve kaya resimleri incelenmiştir. Birinci bölümde çalışmanın amacı, ikinci bölümde ise kaya resimlerinin tanımı ve Türk kültüründeki yeri ele alınmıştır. Kaya resimleri, insanlığın doğa ile mücadelesini, inançlarını ve ritüellerini sembollerle yansıtan önemli bir iletişim biçimidir. Özellikle Türk kültüründe, kaya resimleri sembolik bir dil kullanarak geçmişten günümüze ulaşan sanatsal ve ritüel öğeler barındırır. Üçüncü bölümde, dünyanın en zengin kaya resim alanlarından Saymalıtaş tanıtılmış, buradaki resimler biçimsel ve ikonografik olarak analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde Saymalıtaş'taki sembollerle benzerlik taşıyan unsurları eserlerinde kullanan çağdaş Türk sanatçılardan örnekler verilmiştir. Sanatçılar ile Saymalıtaş kaya resimleri arasında dil ve ikonografik anlatım açısından paralellikler vurgulanmıştır. Son bölümde, araştırmacı kendi resimlerinde Saymalıtaş kaya resimlerinden esinlenme sürecini aktarmış ve bu tasvirlerden ilham alarak yaptığı çalışmalara yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, petroglyphs and rock paintings, the first visual communication tools of the prehistoric period, were examined. The first section discusses the purpose of the study, while the second section addresses the definition of rock paintings and their place in Turkish culture. Rock paintings are an important form of communication that reflects humanity's struggle with nature, beliefs, and rituals through symbols. Particularly in Turkish culture, rock paintings convey artistic and ritual elements from the past to the present using a symbolic language. The third section introduces Saymalıtaş, one of the richest rock painting sites in the world, and provides a formal and iconographic analysis of the paintings found there. The fourth section presents examples of contemporary Turkish artists whose works feature elements similar to the symbols used in Saymalıtaş. Parallels in language and iconographic expression between these artists and the Saymalıtaş rock paintings are highlighted. In the final section, the researcher shares the process of drawing inspiration from Saymalıtaş rock paintings in their own artwork and includes works created based on these depictions.