Sağlık kurumlarında örgütsel etik iklimin iş tatmini üzerine etkisi örgütsel desteğin aracılık rolü
The effect of organizational ethical climate on job satisfaction in health institutions the mediating role of organizational support
- Tez No: 937367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZLEM KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bütün kuruluşların etkinliği ve verimliliği arttırarak oluşan rekabet ortamında hayatta kalması, insan kaynaklarının güçlendirilmesinin yanı sıra insan kaynaklarını oluşturan personelin iş tatmin düzeylerini arttırmaya, örgütsel desteğin ve örgütsel etik iklimin varlığına da bağlıdır. Bu çalışmanın amacı sağlık kurumlarında örgütsel etik iklimin iş tatmini üzerine etkisini ve bu süreçte örgütsel desteğin aracılık rolünü ortaya koymaktır. Bu bağlamda mevcut literatürün sistematik bir incelemesi ve araştırma gerçekleştirilmiştir. İlgili literatür, veri tabanlarından anahtar kelimeleri kullanarak taranmış ve elde edilen makaleler, metodolojik yaklaşımlar, bulgular ve teorik katkılar açısından incelenmiştir. Araştırma kısmında Adana ilinde kamu veya özel sağlık kurumlarında çalışan 426 katılımcının doldurduğu anket analizlere dâhil edilerek elde edilen veriler SPSS ve AMOS paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak; bu çalışma örgütsel etik iklim, iş tatmini ve örgütsel desteğe ilişkin mevcut bilgi birikimini sistematik bir şekilde sunmaktadır. Yapılan araştırma ile sağlık kurumlarında örgütsel etik iklim ile personelin iş tatminini arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ve örgütsel desteğin bu süreçteki aracılık rolü olduğu saptanmıştır. Bu çalışma ileri araştırmalar için temel oluşturmakta, aynı zamanda alandaki boşlukları belirlemekte ve gelecekteki çalışma için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The survival of all organizations in the competitive environment created by increasing effectiveness and efficiency depends on the strengthening of human resources, as well as increasing the job satisfaction levels of the personnel who make up the human resources, and the existence of organizational support and organizational ethical climate. The aim of this study is to reveal the effect of organizational ethical climate on job satisfaction in health institutions and the mediating role of organizational support in this process. In this context, a systematic review and research of the existing literature was carried out. The relevant literature was scanned using keywords from databases and the resulting articles were examined in terms of methodological approaches, findings and theoretical contributions. In the research part, the survey filled out by 426 participants working in public or private health institutions in Adana was included in the analysis and the data obtained was analyzed using SPSS and AMOS package programs. In conclusion; This study systematically presents the current body of knowledge regarding organizational ethical climate, job satisfaction, and organizational support. The research found that there is a positive and significant relationship between organizational ethical climate and staff job satisfaction in health institutions, and that organizational support has a mediating role in this process. This study lays the foundation for further research, while also identifying gaps in the field and providing recommendations for future work.