PWM inverterlerin incelenmesi
Implementation of PWM inverters
- Tez No: 93737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HADİ SARUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET İlk bölümlerde endüstride ac motor hız kontrolünde çok sık kullanılan inverterlerin çalışma prensibi omik yük halinde dalga şekilleri ve devre şemaları ile anlatılmıştır. Üçüncü bölümde PWM inverterlerin anahtarlama teknikleri, zamanlama pulslerinin dijital devrelerle gerçekleştirilmesi, kare dalga PWM ve sinusoidal PWM inverterlerin çıkış gerilim dalga şekillerinin oluşturulması ve karşılaştırılması yapılmıştır. Dördüncü bölümde çok sık kullanılan modülasyon teknikleri olan. kare dalga ve sinusoidal PWM "nin üç fazlı inverterlerde oluşturulması ve harmonik analizleri incelenmiştir. Beşinci bölümde PWM teknikleri kısaca anlatılmış, sonraki bölümde ise gelişmiş PWM tekniklerinden bahsedilmiştir. Yedinci bölümde ise yeni geliştirilen bir PWM metodu olan Uzay Vektör PWM (UVPWM) 'in temel presipleri. anahtarlama durumları, gerilim dalga şekilleri ve optimasyonu ile modülasyon metodları ve sinusoidal PWM ' le karşılştırılması yapılmıştır. Sekizinci bölümde PWM inverterlerle AC motor hız kontrolü incelenmiştir. Gerçeklenen devrelerde Skaler V/F kontrollü sistemle vektör kontrollü sistem karşılaştırılmıştır. Vektör kontrolün V/F kontrole göre daha iyi dinamik performans. daha kararlı hız kontrolü ve ani yük değişimlerine çabuk cevap verdiği gözlemlenmiştir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first two chapters the working principles of inverters which frequently used in ac motor speed control. are mentioned with their circuit shemes and waveforms. Switching strategy of PWM inverter, generation of timing pulses with digital circuits, implementation of square wave PWM and Sinusoidal PWM voltage waveforms and their comparations are the main issues of chapter three. In the 4 th chapter, two commonly used switching schemes. Sinusoidal PWM (SPWM) and Square Wave, have been analyzed in detailed in three phase inverters. A brief discussion of other PWM switching schemes are mentioned in the 5 th chapter while improved schemes are discussed in the next chapter. In the 7 th. the implementation of new PWM switching scheme called Space Vector PWM (SVPWM) are mentioned in detail including its basic principles, switching strategy. voltage waveforms and comparations with Sinusoidal PWM. In the last chapter. the implementation of AC Motor speed control with PWM inverters are realized. In realized circuits the scaler V / F control systems are compared with vector control systems. The better dynamic performance. reduced speed fluctuation and quick respons to impact load are the superior features of vector control against the V / F control. Vltl