Hamstring germe uygulamasının sagital düzlem pelvis postürü ve yürümedeki pelvis mekaniği üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of hamstring stretching on sagittal plane pelvic posture and pelvic mechanics in walking
- Tez No: 937373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN APTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Pelvis ve omurganın ideal postürünün korunması mekanik yapı ve fonksiyon için önemli bir gerekliliktir. İdeal postürde pelvis sagittal düzlemde 15 derecelik inklinasyon açısına sahip olup, bu durum pelvis üzerinde yer alan lomber omurgada 30-50 derece lordotik postür kazanmaktadır. Pelvis ve omurganın bu postürel dizilimi çeşitli sebeplere bağlı olarak bozulmakta ve postürel problemlere yol açabilmektedir. Hamstring kasları pelvise posterior yönde kuvvet uygulayarak pelvik inklinasyon açısının azalmasına yol açabildiği gibi, artmış hamstring uzunluğu da pelvik inklinasyonun artmasına yol açarak pelvis postürünü belirleyen önemli anatomik yapılardan biridir. Azalmış anterior tilt veya posterior pelvik tilt artışı tespit edilen durumlarda, germe uygulaması ile hamstring uzunluğu artırılarak pelvis anterior tilti artırılmaya çalışılmaktadır. Hamstring kaslarının uzunluğunu arttırmanın pelvisin anterior tilt açısını arttırdığı görüşü yaygın olmakla birlikte kanıtlar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, hamstring kas uzunluğunu arttırmanın sagittal düzlem pelvis postürü ve yürümede pelvis mekaniğine etkisini incelemektir. Yaş ortalaması 23,9 ± 1,83 olan 21 katılımcı dahil edilen çalışmamızda, tek taraflı pasif germe protokolü (30 saniye germe, 15 saniye dinlenme, 6 tekrar) uygulanarak hamstring kas uzunluğu popliteal açı kullanılarak değerlendirildi ve %20,31 oranında artırıldı.
Özet (Çeviri)
Maintaining the ideal posture of the pelvis and spine is an important requirement for mechanical structure and function. In the ideal posture, the pelvis has an inclination angle of 15 degrees in the sagittal plane, which results in a lordotic posture of 30-50 degrees in the lumbar spine located above the pelvis. This postural alignment of the pelvis and spine can be disrupted due to various reasons and can lead to postural problems. The hamstring muscles can cause a decrease in the pelvic inclination angle by applying force to the pelvis in the posterior direction, and increased hamstring length is one of the important anatomical structures that determine pelvic posture by increasing pelvic inclination. In cases where decreased anterior tilt or increased posterior pelvic tilt is detected, the anterior pelvic tilt is tried to be increased by increasing the hamstring length with stretching. Although it is widely believed that increasing the length of the hamstring muscles increases the anterior pelvic tilt angle, the evidence is limited. The aim of this study is to investigate the effect of increasing hamstring muscle length on sagittal plane pelvic posture and pelvic mechanics in walking. In our study, which included 21 participants with a mean age of 23.9±1.83 years, hamstring muscle length was evaluated using the popliteal angle and increased by 20.31% by applying a unilateral passive stretching protocol (30 seconds stretching, 15 seconds rest, 6 repetitions).