Çift zincirli konveyör kilitlerinde malzeme sertliğinin kırılmaya etkisinin deneysel araştırılması
  1. Tez No: 12594
  2. Yazar: AYDIN BALEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGAY ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
- III - ÖZET Bu çalışma T.T.K. Maden Makinaları Fabrikası'nda üretilip kömür nakillerinde kullanılan çift zincirli konveyör kilidinin ömrünü arttırmaya yöneliktir. Bu amaçla, belirlenen koşullar altında çalışacak çelik seçiminin temel ilkelerinden kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikleri olan çekme, çarpma, yorulma, aşınma ve biçimlendirme özellikleri ile bulunabilirlik ve maliyet etmeni incelenmiştir. Daha sonra ç:]J",ü gerekli mekanik özelliklerin kazandırılabilmesi için, uyulması gereken ısıl işlem koşulları irdelenmiştir. Deneysel çalışmalar, T.T.K. Maden Makinaları Fabrikası'nda üretilen kilitlerin; malzeme, üretim yöntemi ve mekanik özelliklerinin fiili durum analizi yapılarak, alternatif çözüm önerileri olan malzeme cinsi ve boyutları, dövme yöntemi, ısıl işlem koşullarının iyileştirilmesini içeren bir dizi deneylerle sürdürülmüştür. Tüm bunların sonucunda kilitlerin ömrünü arttırabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- IV - SUMMARY The aim of this investigation is to increase of working-life of the double chain conveyor locks which are using transportation of coals in the mine and producuing by TTK Mine Machine Factory. For this purpose chemical, physical and mechanical properties of steels are tested with the certain circumstances. Shock resistance, tensile strength, corrosion, fatigue and cost of production are investigated. L. the experimental working, lo supply necessary characteristics of steel, heat treatment effects t-ive been searched. Some experimental works as choosing of steel, dimensions of locks, hammering and heat treatments have been realised and some alterna tive solutions oriented to well production are presented which are produced locks by TTK Mine Machine Factory. As a result, subjects about to get increase work-life of the locks and economic profit per year are determined.