Kesişimsellik teorisi bağlamında depremzede kadınların deneyimi
The experience of earthquake victim women in the context of intersectionality theory
- Tez No: 937391
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye coğrafi olarak depremlere açık bir bölgede yer aldığı için büyüklü küçüklü birçok depreme ev sahipliği yapmıştır. Araştırma kapsamında ele alınan 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem de ülkedeki 11 şehirde kendisini ciddi şekilde hissettiren büyük depremlerden biri olarak Türkiye tarihine geçmiştir. Böylesine önemli afetler sonucunda ise ırk, cinsiyet, etnik köken vb. bazı kategorilere sahip bireyler diğerlerine nazaran bu durumdan daha çok etkilenir. Özellikle kadınlar bu tarz afetlerden oldukça fazla etkilenmektedir. Üstelik cinsiyetlerinin yanı sıra diğer kategorilerin kesişiminde yer alan kadınlar bu süreçten bir hayli etkilenmektedir. Araştırma kapsamında farklı kategorilerin kesişiminde bulunan kadınların deprem sürecindeki kadınlık deneyimleri“Kesişimsellik Teorisi”bağlamında ele alınmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Farklı kadınlık deneyimlerine ulaşmak hedeflendiği için örneklem grup seçilirken nitel araştırma örnekleme tekniklerinden olasılıklı olmayan amaçlı örnekleme tekniği ile kartopu örnekleme tekniği kullanılmıştır. Verilerin toplanması aşamasında katılımcılarla birebir etkileşim içerisinde olunması amacıyla nitel araştırma yöntemi tekniği olarak mülakat yöntemi kullanılırken katılımcıların deneyimlerini aktarırken özgür olmalarını sağlayacak yarı yapılandırılmış mülakat soruları kullanılarak saha kısmı tamamlanmıştır. Ele alınan konu kapsamında yapılan saha araştırması ve bulguların analizi sonucunda depremzede kadınların sahip oldukları cinsiyet, etnik köken, mezhep, yaş, eğitim, engellilik vb. kategorilerin depremi nasıl deneyimlediklerini doğrudan etkilediği görülmüştür. Depremzede kadınların, sahip olduğu kategorilerin neler olduğuna ve hangi kategorilerin kesişiminde bulunduklarına bağlı olarak deprem sırasındaki ve sonrasındaki süreci bazı yönleriyle rahat ve avantajlı geçirirken bazı yönleriyle ise daha yorucu ve dezavantajlı geçirdikleri görülmüştür. Bütün bunlar sonucunda da sahip oldukları kategorilerin depremzede kadınların deprem sürecindeki kadınlık deneyimleri üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since Turkey is geographically located in a region open to earthquakes, it has hosted many earthquakes, large and small. The earthquake centred in Kahramanmaraş on 6 February, which is addressed within the scope of the research, has gone down in the history of Turkey as one of the major earthquakes that made itself felt seriously in 11 cities in the country. As a result of such major disasters, individuals with certain categories such as race, gender, ethnicity, etc. are affected more than others. Especially women are highly affected by such disasters. Moreover, women who are at the intersection of other categories besides their gender are highly affected by this process. Within the scope of the research, the experiences of women at the intersection of different categories in the earthquake process are discussed in the context of 'Intersectionality Theory'. The research was conducted using qualitative research method. Since it is aimed to reach different experiences of femininity, snowball sampling technique and non-probability purposive sampling technique, one of the qualitative research sampling techniques, were used to select the sample group. While using the interview method as a qualitative research method technique in order to interact one-on-one with the participants during the data collection phase, the field part was completed by using semi-structured interview questions that would allow the participants to be free while conveying their experiences. As a result of the field research conducted within the scope of the subject and the analysis of the findings, it was seen that the categories such as gender, ethnic origin, sect, age, education, disability, etc. that earthquake survivor women have directly affect how they experience the earthquake. Depending on what categories the earthquake survivor women have and which categories they are at the intersection of, it has been observed that they spend the process during and after the earthquake in some ways comfortable and advantageous, while in some ways more tiring and disadvantageous. As a result of all these, it has been determined that the categories they have are effective on earthquake survivors' experiences of womanhood during the earthquake.