Designing for rich collocated social interactions in the age of smartphones
Akıllı telefon çağında yüz yüze sosyal etkileşimlerin zenginleştirmesinin tasarım odaklı araştırılması
- Tez No: 937394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
The quality of social interaction has great importance for psychological and physiological health. Previous research indicates that smartphones have adverse effects on collocated social interactions. Many HCI studies addressed this issue by restricting smartphone use during social interactions. Although the results of these studies indicated a decrease in smartphone use, restrictive and limiting approaches have limitations. Users should have high levels of self-regulation to comply with them, and they may lead to unintended outcomes like withdrawal symptoms. Considering the influence of smartphones on people's social relations and interactions, either positive or negative, there is a need for new solutions to mitigate the adverse effects of excessive smartphone use alternatives to restrictive approaches. To this end, this thesis aims to explore individuals' smartphone use behavior from the standpoint of social interactions and relations by employing diverse data collection techniques, i.e., how this behavior hinders and supports social interactions. We started investigating this question through in-situ observations and focus group sessions. With the information learned from this step, we developed two research prototypes to enrich social interactions without restricting smartphone use. We then collected users' thoughts, reactions towards, and concerns about these prototypes through user studies. Finally, we examined how these prototypes influenced conversation quality in social interactions through an experimental user study. Along with the motivation and aim, this thesis makes knowledge and artifact contributions to the growing field of digital well-being. We identified 21 user insights, nine design implications, and four design approaches that will guide the design of innovations and solutions to enrich social interactions in the presence of smartphones. We developed two design concepts, which also served as the validation of these knowledge contributions.
Özet (Çeviri)
Sosyal etkileşimin kalitesi, psikolojik ve fizyolojik sağlık için büyük öneme sahiptir. Araştırmalar, akıllı telefonların yüz yüze sosyal etkileşimler üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir. HCI alanında yapılan birçok çalışma, sosyal etkileşimler sırasında akıllı telefon kullanımını kısıtlayarak bu sorunu ele almıştır. Bu çalışmaların sonuçları akıllı telefon kullanımında bir azalma olduğunu gösterse de, sınırlayan ve yasaklayan yaklaşımların belirli kısıtları bulunmaktadır. Kullanıcılar, bu sınırlamalara uymak için yüksek düzeyde öz-düzenlemeye sahip olmalıdır ve bu sınırlamalar kullanıcılarda yoksunluk belirtileri gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilirler. Akıllı telefonların insanların sosyal ilişkileri ve etkileşimleri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri göz önüne alındığında, bu yaklaşımlara alternatif olarak olumsuz etkileri azaltacak yeni çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, bu tez, çeşitli veri toplama teknikleri kullanarak, bireylerin akıllı telefon kullanım davranışlarını sosyal etkileşimler ve ilişkiler açısından bir başka deyişle bu davranışın sosyal etkileşimleri nasıl engellediğini ve desteklediğini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu soruyu gözlem ve odak grup oturumları aracılığıyla araştırıp, bu adımdan öğrenilen bilgilerle, akıllı telefon kullanımını kısıtlamadan sosyal etkileşimleri zenginleştirmek için iki araştırma prototipi geliştirdik. Daha sonra kullanıcı araştırmaları ile kullanıcıların bu prototipler hakkındaki düşüncelerini, tepkilerini ve endişelerini topladık. Son olarak, deneysel bir kullanıcı çalışması aracılığıyla bu prototiplerin sosyal etkileşimlerdeki konuşma kalitesini nasıl etkilediğini inceledik. Bu motivasyon ve amaç ile birlikte, bu tez önemi gitgide artan dijital iyi oluş alanına bilgi ve tasarım yolu ile katkılar sağlamaktadır. Akıllı telefonların varlığında sosyal etkileşimleri zenginleştirmek için yenilikçi fikirlerin ve çözümlerin tasarımına rehberlik edecek 21 kullanıcı içgörüsü, dokuz tasarım yönergesi, dört tasarım yaklaşımı belirledik ve bu bilgi katkılarının doğrulanması olarak da hizmet eden iki tasarım konsepti geliştirdik.