Farklı kayak disiplini ile ilgilenen sporcuların zihinsel antrenman düzeylerinin karşılaştırılması
An investigation of nutritional attitudes and sports nutrition knowledge levels in individual and team athletes
- Tez No: 937400
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma farklı kayak disiplini ile ilgilenen sporcuların zihinsel antrenman düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubunu kayak branşında lisanslı ve faal olarak devam (Alp disiplini, Kayaklı koşu, Snowboard, Biathlon, Kayakla Atlama) 297 (100 kadın, 197erkek) gönüllü sporcu oluşturmaktadır. Araştırma grubunun demografik bilgilerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”ile zihinsel antrenman düzeylerini belirlemek için“Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri”katılımcılara uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS istatistik paket program kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to compare the mental training levels of athletes interested in different ski disciplines. The research group consists of 297 (100 female, 197 male) volunteer athletes who are licensed and active in the ski branch (Alpine discipline, Cross-country skiing, Snowboarding, Biathlon, Ski Jumping).“Personal Information Form”was applied to the participants to determine the demographic information of the research group and“Mental Training Inventory in Sports”was applied to the participants to determine their mental training levels.