Organizasyonel davranış modellerinin sayısallaştırılması
Getting numerical results from organizational behavior models
- Tez No: 100649
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ORGANİZASYONEL DAVRANIŞ MODELLERİNİN SAYISALLAŞTIRILMASI ÖZET Organizasyonel davranış; bir organizasyonda kişilerin, bireysel olarak ve gruplar içerisinde nasıl davrandıklarını araştıran bir bilim dalıdır. Yöneticilerin, insan davranışlarını daha etkili bir şekilde tanımlayabilmelerini, anlayabilmelerini, tahmin edebilmelerini ve kontrol edebilmelerini hedeflemektedir. Disiplinler arası bir bilim olduğundan dolayı, yöneticiler için çok yararlı bir kaynak olmaktadır. Organizasyonel davranış; organizasyonlardaki insani davranışa ilişkin bilginin diğer sistem öğeleriyle ilişkisi açısından incelenmesi ve uygulanmasıdır. Bütün şirketlerin bir organizasyonel davranış sistemi bulunmaktadır. Bu organizasyonel davranış sistemi organizasyonun belirtilmiş olan ya da belirtilmiş olmayan felsefesini, değerlerini, vizyonunu, misyonunu ve hedeflerini; liderliğinin, iletişiminin ve grup dinamiğinin kalitesini; resmi ve gayri resmi organizasyonların tabiatını ve sosyal çevrenin etkisini de içermektedir. Organizasyonel Davranış; kişilerin bireysel ve gruplar olarak organizasyonlar dahilinde nasıl davrandıklarına dair sistematik bir çalışma ve elde edilen bu bilgilerin uygulanışıdır. Kişilerin daha etkili davranabilmesi için çeşitli yöntemler tanımlamaya çalışmaktadır. Organizasyonel davranışın iki temel konu ile ilgilenmektedir. Bunlardan birincisi; çalışanların düşündüklerini, hissettiklerini ve yaptıklarını organizasyonların nasıl etkilediğidir, ikinci ilgi alanı ise; organizasyonu oluşturan kişilerin davranışlarının ve performansslarının, organizasyonun bütününde performansı ve etkililiği nasıl etkilediğidir. Organizasyon : iki ya da daha fazla kişiyi kapsayan, planlanmış koordinasyona sahip biçimsel bir yapıdır. Organizasyonlarda otorite ilişkileri ve belli bir derecede işbölümü bulunmaktadır. Diğer bir deyişle organizasyon; iki veya daha fazla bireyin ortak bir gaye için çalışmaları halinde, aralarındaki ilişkilerde yaratılmış olan bağlardır. Bu çalışma ile, organizasyonel davranış modelleri ve bu modellerin sayısallaştırılması incelenmiştir. Tez kapsamında, organizasyonel davranış ile ilgili bilgiler, yönetimin ve organizasyonel davranışın tarihsel gelişimi, organizasyonel davranışı etkileyen faktörler (motivasyon, ödül sistemleri, algılama, davranış, kişisel farklılıklar, öğrenme, liderlik, yetkilendirme, katılım, grup davranışı, değişim ve etkileri) ve sayısallaştırma ile ilgili olarak bir model ele alınmıştır. Organizasyonların geliştirdikleri ve korudukları sistemlerin kalitesi ve ulaştıkları sonuçlar farklılık göstermektedir. Değişik sonuçlar daha ziyade, değişik organizasyonel modeller tarafından oluşturulmaktadır. Organizasyonel davranış modelleri dahilinde otokratik, gözetici, destekleyici ve grupsal modeller araştırılmıştır Otokrat i k Model : Otokratik bir çevrede, yöneticinin eğilimi resmidir ve resmi otorite söz konusudur. Bu otorite, emir verme yetkisine sahip olan kişi tarafından, insanlar üzerinde kullanılmaktadır. Yöneticiler, en iyiyi bildiklerine inanırlar ve çalışanın görevi sorgusuz sualsiz emirlere itaat etmektir. Yöneticiler, çalışanların; yönetilen, ikna edilmiş, pasif ve performans göstermeye itilmiş olmak zorunda olduklarını söyler, ve bu şekilde emir vermek yöneticilerin işidir. Düşünme işini yapanlar yöneticilerdir, çalışanların tek yapması gereken ise emirlere itaat etmektir. XIIGözetici Model : Gözetici modelin dayanağı, ekonomik kaynaklardır. Bu modelde, yöneticilere olan kişisel bağımlılıkları azaltmak için, organizasyona bağımlılık ilave edilmiştir. Gözetici modelin, ekonomik ödülleri ve sosyal yardımları vurguladığı görülmektedir. Bu tür çevrelerde çalışan işçiler, aldıkları ekonomik anlamdaki ödülleri ve çıkarları düşünmektedirler. Çalışanlar bu durumdan memnun olamalrına rağmen, bu memnuniyet yüksek bir motivasyon sağlamamakla, sadece pasif bir işbirliği sağlamaktadır. Sonuç olarak çalışanlar, otokratik yaklaşımda gösterdiklerinden pek de fazla etkili bir performans göstermemektedirler. Destekleyici Model : Destekleyici model, güç ya da para yerine liderliğe dayanmaktadır. Yönetimde liderliğin uygulanması sayesinde, çalışanların gelişebildikleri ve yeteneklerinin olduğu ilgi alanlarına yönelecekleri bir ortam sağlanmaktadır. Lider, çalışanların doğal olarak pasif ve organizasyonel ihtiyaçlara karşı direnen bir mizaçta olmadıklarını, böyle olsalar bile bunun iş ortamındaki yetersiz destekten kaynaklandığını kabul etmektedir. Yönetim tarafından onlara bir şans verildiği takdirde, çalışanlar sorumluluk alacak, faaliyetlere katılma çabasında bulunacak ve kendilerini geliştirmeye çalışacaklardır. Yönetimin görevi; bir önceki modelde olduğu gibi, çalışanların sadece ödemelerini desteklemekten ziyade, çalışanların işteki başarılarını desteklemektir. Çalışanlar yönetim tarafında desteklendiklerinden ötürü, organizasyonlarında katılımcı ve görevlere iştirak eden bir durum sergileyeceklerdir. Çalışanlar, organizasyonlarından bahsederken,“onlar”kelimesi yerine,“biz”kelimesini kullanacaktır. Çalışanlar, önceki modellerde oluğundan daha fazla motive olmuşlardır, çünkü onların statü ve tanınma ihtiyaçları daha iyi karşılanmıştır. Bu yüzden, işleri ile daha fazla ilgilenmektedirler. Destekleyici davranış, sadece para ile ilgilenen bir davranış çeşidi değildir. Bunun daha da ötesinde, yöneticinin işyerindeki başkalarıyla ilişkileri şeklinde yansıyan yaşam tarzının bir bölümüdür. Yöneticinin görevlerinden birisi; çalışanların sorunlarını çözebilmelerine ve işlerini başarabilmelerine yardımcı olmakdır. Grupsal Model : Grupsal model, çalışanlarla ortaklık fikrinin yöneticiler tarafından oluşturulmasına dayanmaktadır. Bunun sonucunda, çalışanlar kendilerini yararlı ve gerekli hissedeceklerdir. Yöneticilerinin de katkıda bulunduğunu görecekler ve organizasyondaki rollerini daha kolay olarak kabul edecek ve saygı göstereceklerdir. Yöneticiler patrondan ziyade, ortak katılımcılar olarak görülecektir. Yönetim takım çalışması üzerinde eğilmektedir. Daha iyi bir takımın oluşturulabilmesi için, yöneticiler birer koç görevi üstlenmektedir. Çalışanların bu duruma cevabı ise, sorumluluk üstlenmek şeklinde olmaktadır. Dört farklı şirkette, mevcut organizasyonel davranışı belirleyebilmek için anketler yapılmıştır. Ankette yer alan soruların her birinin dört cevabı bulunup, bu cevaplardan herbiri farklı bir modeli temsil etmektedir. Anketi cevaplayan her kişinin puanı hesaplanmış ve daha sonra, şirket geneli için ortalam bir puan hesaplanmıştır. Daha sonra ise, organizasyonun ortalama puanına göre davranış modeli tespit edilmiştir. X1I1
Özet (Çeviri)
GETTING NUMERICAL RESULTS FROM ORGANIZATIONAL BEHAVIOR MODELS SUMMARY Organizational behavior is the study and application of knowledge about how people -as individuals and as groups- act within organizations. It strives to identify ways in which people can act more effectively. Organizational behavior is a scientific discipline in which a large number of research studies and conceptual developments are constantly adding to its knowledge base. It is also an applied science, in that information about effective practices in one organization is being extended to many others. Organizational behavior provides a useful set of tools at many levels of analysis. For example, it helps managers look at the behavior of individuals within an organization. It also aids their understanding of the complexities involved in interpersonal relations, when two people interact. At the next level, organizational behavior is valuable for examining the dynamics of relationships within small groups, both formal teams and informal groups. The first objective of organizational behavior is to describe, systematically, how people behave under a variety of conditions. A second goal is to understand why people behave as they do. Predicting future employee behavior is another goal of organizational behavior. The final goal, is to control, at least partially, and develop some human activitiy at work. Within the paper organizational behavior concepts, a historical framework, factors that afect organizational behavior (motivation, reward systems, perception, behaviors, individual difference, learning, leadership, empowerment, participation, group behavior, change and its effects) and a model to get numerical results are examined. Organizations differ in the quality of the systems they develop and maintain and in the results they achieve. Varying results are substantially caused by different models of organizational behavior. The Autocratic Model : The autocratic model depends on power. In an autocratic environment the managerial orientation is formal, official authority. This authortiy is delegated by right of command over the people wo whom it applies. Management believes that it knows what is best and that the employee's obligation is to follow orders. It assumes that employees have to be directed, persuaded, and pushed into performance, and such prompting is management's task. Management does the thinking; the employees obey the orders. The Custodial Model : The custodial approach depends on economic resources. The resulting managerial orientation is toward money to pay wages and benefits. Since employee's physical needs are already reasonably met, the employer looks to security needs as a motivating factor. The custodial model leads to dependence on organization. There's only passive cooperation, instead of strong motivation. The Supportive Model : The supportive model depends on leadership instead of power or money. Through leadership, managemnt provides a climate to help employees grow and accomplish in the interests of the organization the things of which they are capable. The leader assumes that workers are not by nature XIVpassive and resistant to organizational needs, but they are made so by an inadequately supportive climate at work. They will take responsibility, develop a drive to contribute, and improve themselves if management will give them a chance. Therefore, management's orientation is to support employee's job performance, rether than to simply support employee benefit payments as in the custodial model. The Collegial Model : The collegial model embodies a team concept. It depends on management's building a feeling of partnership with employees. The result is that employees feel needed and useful. They feel that managers are contributing also, so it is easy to accept and respect thier roles in the organization. Managers are seen as joint contrbutors rather than as bosses. The managerial orientation is toward teamwork. Autocratic, custodial, supportive and collegial models are the four organizational models that are in dept examined. A survey is applied in four different companies in order to determine the organizational behavior. Within the survey, each of the questions have four answers, and these four answers represent an organizational behavior model. The answers of the individuals are calculated and manipulated in order to get an average number for the organization. At the end, according to the average number of an organization, an organizational behavior is determined.