Investigation of CYP2C9*3 among patients with Neuropsychological disorders (depression, bipolar, and schizophrenia) through pharmacogenomics test
Nöropsikolojik bozuklukları (depresyon, bipolar ve şizofreni) olan hastalarda CYP2C9*3'ün farmakogenomik test ile araştırılması
  1. Tez No: 937399
  2. Yazar: BRAA ELWALEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Nöropsikolojik bozuklukları (depresyon, bipolar ve şizofreni) olan hastalarda CYP2C9*3'ün farmakogenomik test ile araştırılması Arka plan: CYP2C9*3 geni, farklı ilaçların metabolizmasında önemli bir rol oynayan sitokrom P450 (CYP) 2C9 enzimini kodlar. Bu çalışma, nöropsikolojik bozukluklar (Bipolar, Depresyon ve Şizofreni) arasında CYP2C9*3 genetik polimorfizmlerinin bireysel özelliklerini ve öngörülen fenotiplerini farmakogenomik test yoluyla incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntemler: Nöropsikolojik bozukluğu olan (9 depresyon, 6 bipolar ve 4 şizofreni) 20 hastadan kan örnekleri toplandı. Kandan DNA elde etmek için Invitrogen, CYP2C9*3 genomik DNA kiti kullanıldı (Invitrogen, ABD). Genotipleme analizleri, Thermo Fisher Quanti istasyon 5 Gerçek Zamanlı PCR sistemi (Thermo Scientific, Waltham, Massachusetts, ABD) üzerinde TaqMan Genotyping Assays (Applied Biosystems Foster City, CA, ABD) kitleri kullanılarak yapıldı. Bulgular: Nöropsikolojik bozukluğu olan (9 depresyon, 6 bipolar, 4 şizofreni) 20 hastanın sonuçlarında CYP2C9 *3 polimorfizmine ait genotiplerin dağılımı %60 (n=12) AA ve %40 (n=) olarak belirlendi. 8) AC olarak. Alel dağılımları incelendiğinde %80'i (n=32) A alleli, %20'si (n=8) C alleli olarak tanımlandı. Ayrıca CYP2C9 *3 polimorfizmine ait metabolizmaların dağılımı %60 (n=12) EM-normal metabolizma ve %40 (n=8) IM-Ara metabolizma olarak belirlendi. Sonuçlar: Normal *1/*1'in *1/*3'ten fazla olduğunu bulduk ancak CYP2C9*3 polimorfizmleri ile ilgili herhangi bir sınırlama olmaksızın geniş örneklemli daha ileri çalışmalar, tedavi sonrası izleme ile PGX yoluyla ilaç metabolizmalarını etkileyen tüm polimorfizmleri bulduk. Reçetenin ilaç metabolizmaları ve ilaç planı üzerindeki etkisinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır.(EM) fenotipi. Küçük bir hasta grubunun ara metabolizör (IM) fenotipiyle ilişkili *1/*3 genotipine sahip olduğu tespit edilmiştir. Sadece CYP2C9*3 polimorfizmleri değil, ilaç metabolizmasını etkileyen tüm polimorfizmler üzerinde PGX yoluyla geniş örneklemli, tedavi reçetesi sonrası takipli ileri çalışmalar yapılması, bunun ilaç metabolizmaları ve ilaç planlarındaki etkisinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Investigation of CYP2C9*3 among patients with Neuropsychological disorders (depression, bipolar, and schizophrenia) through pharmacogenomics test Background: The CYP2C9*3 gene encodes the cytochrome P450 (CYP) 2C9enzyme, which plays an important role in the metabolism of different drugs. This study aims to examine the individual characteristics of CYP2C9*3 genetic polymorphisms and predicted phenotypes among Neuropsychological disorders (Bipolar, Depression, and Schizophrenia) through pharmacogenomics test. Methods: blood samples were collected from 20 patients with Neuropsychological disorders (9 depression, 6 bipolar, and 4 schizophrenia). Invitrogen, CYP2C9*3 genomic DNA kit was used to obtain DNA from blood (Invitrogen, USA). Genotyping analyses were performed using TaqMan Genotyping Assays (Applied Biosystems Foster City, CA, USA) kits on Thermo Fisher Quanti station 5 Real-Time PCR system (Thermo Scientific, Waltham, Massachusetts, USA). Results: Results of 20 patients with Neuropsychological disorders (9 depression, 6 bipolar, and 4 schizophrenia) showed the distribution of the genotypes belonging to the CYP2C9 *3 polymorphism was determined as 60% (n = 12) AA and 40% (n = 8) as AC. When the allele distributions were examined, 80% (n = 32) were determined as the A allele and 20% (n = 8) were defined as the C allele. Additionally, the distribution of metabolisms belonging to CYP2C9 *3 polymorphism was determined as 60% (n = 12) EM-normal metabolism and 40% (n = 8) as IM-Intermediate metabolism. Conclusions: We found that the normal *1/*1 is more than *1/*3 but further studies with large size of samples with no limitation on CYP2C9*3 polymorphisms, all the polymorphisms that affect drug metabolisms through PGX with monitoring after treatment prescription will help to understand the impact of it in drug metabolisms and medication plan.(EM) phenotype. A small group of patients has been identified as having the *1/*3 genotype associated with the intermediate metabolizer (IM) phenotype. Further studies should be done on not only CYP2C9*3 polymorphisms but all the polymorphisms that affect drug metabolisms through PGX with large size of samples with monitoring after treatments prescription will help to understand the impact of it in drug metabolisms and medication plans.