Yaşlı hipertansiyon hastalarında ilaç tedavisine uyum ile akılcı ilaç kullanımı ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişki
The relationship between adherence to medication treatment, rational drug use and health literacy in elderly hypertension patients
- Tez No: 937409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÖK UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Geriatrics, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırma yaşlı hipertansiyon hastalarında ilaç tedavisine uyum ile akılcı ilaç kullanımı ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı-ilişki arayıcı türde, Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Polikliniğine başvuran yaşlı hipertansiyon hastaları üzerinde 01 Ocak 2024-01 Şubat 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini kardiyoloji polikliniğine başvuran yaşlı hipertansiyon hastaları, örneklemi ise, araştırma kriterlerine uyan 370 yaşlı hipertansiyon hastası oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Hasta Tanıtım Formu”,“Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği”,“İlaç Tedavisine Uyum Öz-Etkililik Ölçeği”ve“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Dunn testi, Spearman's rho korelasyon katsayısı ve Robust Regresyon testi ile analiz edilmiştir. Araştırma için kurum izni ve etik kurul onayı alınmıştır. Bulgular: Araştırmada yaşlı hipertansiyon hastalarının“Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği”puan ortalamaları 33.87±3.75,“İlaç Tedavisine Uyum Öz-Etkililik Ölçeği”puan ortalaması 39.77±9.2 ve“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”puan ortalaması 26.02±8.45 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between medication adherence, rational drug use and health literacy in elderly hypertensive patients. Material and Method: The descriptive correlational study was conducted between January 01, 2024 and February 01, 2025 on elderly hypertension patients who applied to the Cardiology Outpatient Clinic of Ankara Gülhane Training and Research Hospital. The population of the study consisted of elderly hypertension patients who applied to the cardiology outpatient clinic, and the sample consisted of 370 elderly hypertension patients who met the research criteria. The data were collected using the“Patient Information Form”,“Rational Drug Use Scale”,“Self-Afficacy Scale for Medication Adherence”and“Health Literacy Scale”. The data were analyzed using descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Dunn test, Spearman's rho correlation coefficient and Robust Regression test. Institutional permission and ethics committee approval were obtained for the study. Results: In the study, the mean score of the“Rational Drug Use Scale”was 33.87±3.75, the mean score of the“Medication Adherence Self-Afficacy Scale”was 39.77±9.2 and the mean score of the“Health Literacy Scale”was 26.02±8.45.