İşbirlikli öğrenme yaklaşımı ile programlama öğretiminin altıncı sınıf öğrencilerinin programlama öz-yeterliklerine, öz-düzenleme becerilerine ve akademik başarılarına etkisi
The effect of collaborative learning approach on 6th grade students' programming self-efficacy, self-regulation skills, and academic achievement in programming education
  1. Tez No: 937408
  2. Yazar: MEHMET DERVİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK AKCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Programlama, 21. yüzyılda öğrencilerin kazanması gereken en önemli becerilerden biri haline gelmiştir. Programlama öğrencilere beceri olarak kazandırmak amacıyla eğitim programlarına hızla entegre edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle özellikle son 10 yılda programlama öğretim yaklaşımları üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışma alanlarından biri olarak işbirlikli öğrenme yaklaşımı ile programlama öğretimi, öğrencilerin ekip çalışmaları ile programlama becerileri kazanması üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmanın amacı, işbirlikli öğrenme teknikleriyle kurgulanmış programlama öğretiminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarıları, programlama öz-yeterlikleri ve öz-düzenleme becerileri üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Çalışma grubunu 2024-2025 eğitim yılında Kastamonu'da bulunan bir devlet okulunda 6.sınıf düzeyinde eğitim gören 43 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada ön-test ve son-test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde problem çözme ve programlama konuları sekiz hafta boyunca, haftada iki saat deney grubuna işbirlikli öğrenme teknikleri ile kontrol grubuna ise öğretim programında yer alan yöntem ve teknikler ile öğretilmiştir. Katılımcılardan veri toplamak amacıyla akademik başarı testi, algılanan öz-düzenleme ölçeği ve programlama öz-yeterliği ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programı aracılığı ile Bağımlı Örneklem T-testi, Bağımsız Örneklem T-testi, Mann Whitney-U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi yapılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, işbirlikli öğrenme teknikleriyle programlama öğretimi yapılan deney grubu öğrencilerinin programlama öz-yeterliği ve öz-düzenleme beceri düzeyleri kontrol grubu öğrencilerine göre daha yüksek olduğunu ve deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğunu ortaya koymuştur. Akademik başarı testi bulgularında ise son-test puanlarında deney grubunun puan ortalamasının kontrol grubuna göre yüksek olmasına karşın deney grubu lehine istatiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir. İşbirlikli öğrenme gruplarının heterojen yapısı sayesinde öğrenme gruplardaki tüm öğrencilerin etkileşim kurarak, yardımlaşarak ve birbirlerinin deneyimlerinden yararlanarak programlama görevlerini başarıyla yerine getirdikleri görülmüştür. Bu durum, öğrencilerin programlama öz-yeterlik düzeyleri ve öz-düzenleme becerileri düzeylerini etkilemiştir. Bu çalışmanın sonuçları doğrultusunda programlama öğretimi ortaokul Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretim programlarına, lisans düzeyindeki Bilişim Teknolojileri öğretmeni yetiştiren öğretim programlarına ve okullarda görev yapan öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitim programlarına yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Programming has become one of the most important skills that students should acquire in the 21st century. Countries have rapidly integrated programming into their curricula to equip students with programming skills. To this end, studies on teaching approaches regarding programming have been conducted, especially in the last decade. One of these areas of study is the collaborative learning approach in programming education, which focuses on students acquiring programming skills through teamwork. The purpose of this study is to investigate the effect of collaborative learning techniques on middle school students' academic achievement, programming self-efficacy, and self-regulation skills. The study group consisted of 43 middle school students in the 6th grade level at a public school in Kastamonu during the 2024-2025 academic year. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used in the study. During the Information Technologies and Software course, problem-solving and programming topics were taught to the experimental group using collaborative learning techniques for eight weeks, two hours a week, while the control group was taught using the methods and techniques in the curriculum. An academic achievement test, perceived self-regulation scale, and programming self-efficacy scale were used to collect data from the participants. The collected data were analyzed using SPSS software through the Dependent Samples T-test, Independent Samples T-test, Mann Whitney-U test, and Wilcoxon Signed Ranks test. The research findings revealed that the students in the experimental group, who were taught programming using collaborative learning techniques, had higher levels of programming self-efficacy and self-regulation skills compared to the students in the control group, and there was a significant difference in favor of the experimental group. However, in the academic achievement test findings, although the experimental group's mean score was higher than the control group's, no statistically significant difference was found in favor of the experimental group. It was observed that the heterogeneous structure of the collaborative learning groups enabled all students in the learning groups to interact, help each other, and benefit from each other's experiences, successfully completing their programming tasks. This situation affected the students' programming self-efficacy levels and self-regulation skills levels. Based on the results of this study, recommendations were made for teaching programming in middle school Information Technologies and Software courses, teacher training programs for Information Technologies teachers, and in-service training programs for teachers.