Yurtlarda barınan lisans öğrencilerinin sürdürülebilir beslenme hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi: Erzurum ili örneği
Evaluation of knowledge, attitudes, and behaviors regarding sustainable nutrition among undergraduate students residing in dormitories: The case of Erzurum, Turkey
- Tez No: 937411
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT VANÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yurtlarda Barınan Lisans Öğrencilerinin, Sürdürülebilir Beslenme Hakkındaki Bilgi, Tutum ve Davranışlarının Değerlendirilmesi: Erzurum İli Örneği Amaç: Sürdürülebilir beslenme; insan sağlığı, doğal kaynakların korunması, ekonomik dengenin ve sosyal adaletin sağlanmasını bir arada gözeten bir beslenme modelidir. Bu çalışma, Erzurum ilinde yurtlarda barınan lisans öğrencilerinin sürdürülebilir beslenme hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Çalışma, Mayıs-Haziran 2024 tarihleri arasında, Türkiye'de devlet üniversitesinde öğrenim gören ve yurtlarda barınan 855 lisans öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Araştırma kesitsel bir tasarıma sahiptir. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin sosyodemografik özelliklerini, beslenme bilgilerini, sürdürülebilir beslenme bilgi düzeylerini, bu konuya yönelik tutumlarını ve davranışlarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşan bir anket kullanılmıştır. Bulgular: Kadın katılımcıların %26,0'sı, erkek katılımcıların ise %12,0'si sürdürülebilir beslenme kavramını daha önce duyduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Knowledge, Attitudes, and Behaviors Regarding Sustainable Nutrition Amog Undergraduate Students Residing in Dormitories: The Case of Erzurum, Turkey Aim: Sustainable nutrition is a dietary model that simultaneously considers human health, the preservation of natural resources, economic balance, and social justice. This study was conducted to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of undergraduate students residing in dormitories in Erzurum regarding sustainable nutrition. Material ve Method: The study was carried out between May and June 2024 with 855 undergraduate students studying at a public university in Turkey and residing in dormitories. The research employed a cross-sectional design. Data were collected through a questionnaire consisting of items aimed at measuring the students' sociodemographic characteristics, nutritional knowledge, knowledge levels, attitudes, and behaviors related to sustainable nutrition. Results: Among female participants, 26.0% reported having previously heard of the concept of sustainable nutrition, compared to 12.0% of male participants.