Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli çerçevesinde 5.sınıf fen bilimleri müfredat değişimi ile ilgili öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the 5th grade science curriculum change within the framework of the Turkish Century education model
- Tez No: 937412
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 2024 yılında kademeli olarak uygulamaya geçen ve Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında geliştirilen 5.Sınıf Fen Bilimleri Öğretim Programındaki müfredat değişimini öğretmen görüşleri ile değerlendirmek ve 2018 yılı programıyla karşılaştırmaktır. Araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları ile veri toplanması yapılan nitel bir çalışmadır. Örneklem grubunu İl Milli Eğitim kurumlarında çalışan fen bilimleri öğretmenleri oluşturmaktadır. Öğretmenlerle yapılan görüşmeler araştırmacı tarafından yazılı olarak kaydedilmiş, elde edilen veriler betimsel analiz tekniği uygulanarak çözümlenmiştir. 2018 ve 2024 yıllarında düzenlenen 5.sınıf Fen Bilimleri Dersi Öğretim Planlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan kapsamlı literatür taraması sonucu 2018 yılı Fen Bilimleri Dersi Öğretim Planında tespit edilen ve geliştirilmesi gereken durumların, 2024 yılı Fen Bilimleri Dersi Öğretim Planında olumlu yönde geliştirildiği tespit edilmiştir. 2024 yılı 5.sınıf Fen Bilimleri Öğretim Programında mevcut güçlü düzenlemeler; öğrenme çıktılarının sadeleştirilmesi, öğrencilerin bilgiyi yaparak yaşayarak öğrenmesi, bilim ve teknoloji kavramlarının arttırılması, programın temel becerilerin gelişimine yönelik olması, programın öğrenci için duyuşsal ve psikomotor gelişim açısından destekleyici oluşu tespit edilmiştir. Bu yeni programda da geliştirilmesi gereken yeni mevcut durumların olduğu bulunmuştur. Geliştirilmesi gereken zayıf yönler olarak; ders sürelerinin programa uygun olmaması, bilişsel açıdan öğrenci seviyesine uygun olmayan konuların varlığı, bilişsel problemlerin duyuşsal alanı negatif yönde etkilemesi, programa eklenen yeni kavramların üst üste soyut ifadelerden oluşmasının bilişsel açıdan öğrenciyi olumsuz etkileme durumları tespit edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen verilerin analizinden 2024 yılı Fen Bilimleri Öğretim Programında yapılan düzenlemelerin olumlu sonuçlar doğurduğu; ancak programın etkili bir şekilde uygulanabilmesi için bazı eksikliklerin giderilmesi gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate the curriculum change in the 5th Grade Science Curriculum, which was gradually put into practice in 2024 and developed within the scope of the Turkey Century Maarif Model, with the opinions of teachers and to compare it with the 2018 program. It is a qualitative study in which data was collected with semi-structured interview forms developed by the researcher. The sample group consists of science teachers working in Provincial National Education Institutions. The interviews with the teachers were recorded in writing by the researcher, and the obtained data were analyzed by applying the descriptive analysis technique. A comparison of the 5th grade Science Course Curriculum Plans organized in 2018 and 2024 was made. As a result of the comprehensive literature review, it was determined that the situations identified in the 2018 Science Course Curriculum and requiring development were positively developed in the 2024 Science Course Curriculum. The current strong regulations in the 2024 5th grade Science Curriculum; It has been determined that learning outcomes should be simplified, students should learn by doing and experiencing information, science and technology concepts should be increased, the program should be aimed at developing basic skills, and the program should be supportive of students in terms of emotional and psychomotor development. It has been found that there are new existing situations that need to be improved in this new program. The weaknesses that need to be improved are; the course durations not being suitable for the program, the existence of subjects that are not cognitively suitable for the student's level, cognitive problems negatively affecting the emotional area, and the fact that the new concepts added to the program consist of abstract expressions on top of each other negatively affecting the student cognitively. From the analysis of the data obtained in this research, it has been concluded that the arrangements made in the 2024 Science Curriculum have produced positive results; however, some deficiencies need to be eliminated in order for the program to be implemented effectively.