Hemşirelik öğrencilerine verilen sanal gerçeklik tabanlı afet eğitiminin afete hazıroluşluğa etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of virtual reality-based disaster education given to nursing students on disaster preparedness: Randomized controlled study
  1. Tez No: 937436
  2. Yazar: BEKİR ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYAFET UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırma hemşirelik öğrencilerinde sanal gerçeklik temelli afete hazırlık eğitiminin afete hazırlık düzeyine etkisini belirlemek amacıyla paralel grup randomize kontrollü deneysel tasarım ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir üniversitesinin hemşirelik bölümünde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Araştırma 67 hemşirelik öğrencisi (müdahale:33, kontrol:34) ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı bilgiler formu”,“Afete Hazırlık Bilgi Soru Formu”,“Afete Hazırlık Beceri Formu”“Afete Hazırbulunuşluk Ölçeği (AHÖ)”ve“Afet Tehdidi İçin Psikolojik Hazırlık Ölçeği (ATİPHÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada 4 hafta her oturum 50 dakika olacak şekilde müdahale grubundaki hemşirelik öğrencilerine standart afet eğitimine ek olarak sanal gerçeklik simülasyonu uygulanırken kontrol grubundaki hemşirelik öğrencilerine standart eğitim uygulanmıştır. Tüm gruplara müdahale öncesi (ön test), müdahalenin tamamlanmasından sonra (son test) ve 8.haftada (izlem test) veri toplama araçları uygulanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare testi, karma tasarımlı ANOVA ile birlikte“Bonferroni çoklu karşılaştırma testi”kullanılmıştır. Müdahale grubu ve kontrol grubu arasında afete hazırlık bilgi ve beceri düzeyleri, AHÖ ve ATİPHÖ ön test puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a parallel group randomized controlled experimental design to determine the effect of virtual reality-based disaster preparedness training on the level of disaster preparedness in nursing students. The population of the study consisted of students studying in the nursing department of a university. The study was completed with 67 nursing students (intervention: 33, control: 34).“Introductory Information Form”, 'Disaster Preparedness Information Questionnaire', 'Disaster Preparedness Skills Form', 'Disaster Readiness Scale (DRS)' and 'Psychological Preparedness for Disaster Threat Scale (PPDTS)' were used to collect the data. In the study, virtual reality simulation was applied to the nursing students in the intervention group in addition to the standard disaster training for 4 weeks, with each session lasting 50 minutes, while the standard training was applied to the nursing students in the control group. Data collection tools were applied to all groups before the intervention (pre-test), after the completion of the intervention (post-test) and at the 8th week (follow-up test). Chi-square test, mixed design ANOVA and Bonferroni multiple comparison test were used to analyze the data. It was determined that there was no statistically significant difference between the intervention group and the control group in terms of disaster preparedness knowledge and skill levels, DRS and PPDTS pre-test mean scores (p>0.05).