Effect of deep-level defects on the performance of CdZnTe detectors
Derin düzey kusurların CdZnTe dedektöründe performansa etkisi
  1. Tez No: 937438
  2. Yazar: MEHMET CAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, DOÇ. DR. İMER MUHSİNE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
CdZnTe bazlı radyasyon dedektörleri, yüksek yoğunlukları, düşük kaçak akımları ve yüksek atom numarası, sahip oldukları üstün gama soğurumu nedeniyle oldukça umut vericidir. Ancak, CdZnTe tabanlı dedektörlerin büyük, homojen ve kusursuz tek kristallerini büyütmek zordur. Ayrıca, bu dedektörler zayıf delik taşıma özellikleri sergiler, bu da genel performanslarını etkiler. CdZnTe dedektörlerine Selenyum (Se) eklenmesi (CdZnTeSe oluşumu) elektriksel kusurları azaltmış ve dedektör performansını artırmıştır. Dedektör performansını artırmanın önemli bir faktörü, derin seviye kusurlarının etkisini anlamaktır. Bu tez, hem CdZnTe hem de CdZnTeSe dedektörlerindeki derin seviye kusurlarının karakterizasyonuna odaklanmakta ve bunların performansını hareketlilik-yaşam ömürü ölçümleri ve dirençleri aracılığıyla değerlendirmektedir. Kusurlar, Foto-Indüklü Akım Geçici Spektroskopisi (PICTS) tekniği kullanılarak tanımlanırken, Termal Uyarımlı Akım (TSC) ve Termal Uyarımlı Emisyon Spektroskopisi (TEES) teknikleri de kusur durumları hakkında ek bilgi sağlamaktadır. Son olarak, bu dedektörlerin performansı gama ışını performans değerlendirmeleri ve detaylı hareketlilik-yasamömürü ölçümleri ile değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
CdZnTe-based radiation detectors are highly promising due to their high density, low leakage current, and superior gamma absorption owing to their high atomic number. However, growing large, homogeneous, defect-free single crystals of CdZnTe remains challenging. These detectors exhibit poor hole transport properties, affecting their overall performance. Incorporating Selenium (Se) into CdZnTe detectors (resulting in CdZnTeSe) has been shown to reduce electrical defects and enhance detector performance. A key factor in improving detector performance is understanding the impact of deep level defects. This thesis focuses on characterizing deep-level defects in CdZnTe and CdZnTeSe detectors and evaluates their performance through mobility-lifetime product measurements and resistivity. Defects are identified using the Photo-Induced Current Transient Spectroscopy (PICTS) technique, while Thermally Stimulated Current (TSC) and Thermally Stimulated Emission Spectroscopy (TEES) techniques provide additional information on defect states. Finally, the performance of these detectors is measured through gamma-ray performance evaluations and detailed mobility-lifetime measurements.