Suç bilimsel teoriler ve mekansal yaklaşımlara dayalı bir çerçeve: Mekansal güvenlik bağlamında suçun önlenmesine yönelik tasarım
A framework based on criminological theories and spatial approaches: Design for crime prevention in the context of spatial security
- Tez No: 937457
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Güvenli ve yaşanabilir mekanlar tasarlamak, hem bireylerin güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak hem de toplumun sürdürülebilirliğini sağlamak açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışma, insanın temel güvenlik ihtiyacından hareketle suç kavramını ele almakta, bu bağlamda mekansal ve çevresel faktörlerin suç üzerindeki etkisini irdelemektedir. Araştırma kapsamında yapılan literatür taraması ile mekanın, suç davranışlarını teşvik edici veya caydırıcı bir rol oynayabileceği ortaya konulmuştur. Konuyla ilgili olarak, gelişmiş ülkelerde tasarım ve suç kavramları bütüncül düşünülerek çeşitli yaklaşımlar geliştirilirken, ülkemizde bu yaklaşımın yeterince benimsenmediği görülmektedir. Bu çalışmada, suçun tasarım yoluyla önlenmesine katkı sağlamak amacıyla, suça karşı savunulabilir ve güvenli mekanların oluşturulması için tasarım stratejilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada, mekan, risk ve suç ilişkisine dair geliştirilen analiz yöntemleri ile suç davranışlarının mekansal boyutlarını anlamaya yönelik kapsamlı bir inceleme yapılmıştır. Suç bilimsel teoriler, mekansal yaklaşımlar ile birleştirilerek, hem mevcut mekanların iyileştirilmesi hem de güvenli yeni mekanların tasarlanması için bir yol haritası sunulmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada mekan ve suç arasındaki ilişki ortaya konmuş; güvenli ve savunulabilir mekanların yaratılması için suç bilimsel teorilere ve mekansal yaklaşımlara dayalı, farklı ölçek ve farklı mekan türlerine uygulanabilir metodolojik bir çerçeve sunulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ile ülkemizde, suç olgusu kapsamında güvenli mekan tasarımı ile ilgili olarak yeni bir bakış açısı kazandırılması, uygulamaya yönelik yeni yaklaşımların oluşturulması ve gelecekteki araştırmalara temel oluşturacak bir yöntemsel bir çerçeve sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Designing safe and livable spaces is critical both for addressing individuals' safety needs and ensuring the sustainability of society. This study examines the concept of crime from the perspective of fundamental human safety needs, analyzing the impact of spatial and environmental factors on criminal behavior. Through a comprehensive literature review, it has been revealed that space can play either a facilitative or deterrent role in criminal activities. In this context, while developed countries have integrated crime prevention and design into holistic approaches, this perspective has not yet been sufficiently adopted in our country. This study aims to contribute to crime prevention through design by developing strategies for creating secure and defensible spaces. A detailed investigation of the spatial dimensions of criminal behavior was conducted using analysis methods that explore the relationships between space, risk, and crime. Criminological theories were integrated with spatial approaches to provide a roadmap for both improving existing spaces and designing new secure environments. As a result, the study establishes the relationship between space and crime, proposing a methodological framework grounded in criminological theories and spatial approaches to create safe and defensible environments. The proposed framework is designed to be applicable to various scales and types of spaces. This study aspires to introduce a new perspective on safe space design within the context of crime in our country, foster the development of practical approaches, and provide a methodological foundation for future research endeavors.