Uşak ilinde yaşayan 3-5 yaş arası çocuklarda görülen erken çocukluk çağı çürüğünün maternal faktörlerle ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between early childhood caries and maternal factors in 3-5-year-old children in Uşak
  1. Tez No: 937456
  2. Yazar: EMİNE GÜLEN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ALKIŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Erken çocukluk çağı çürüğü (EÇÇ); çocuklarda ağrı, malnütrisyon, konuşma zorluğu, büyüme ve gelişim geriliği gibi olumsuzluklara sebep olabilen hızlı ilerleyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Annenin beslenme alışkanlıkları, ağız hijyeni, kendi sağlığı ve çocuğuna verdiği bakım, EÇÇ gelişimini etkileyebilir. Bu tez çalışmasının amacı; maternal faktörlerle EÇÇ arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu konunun önemine dikkat çekmektir. Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi' ne başvuran 3-5 yaş arası 50 çocuk ve annesi (toplam 100 hasta) çalışmamıza dahil edilmiştir. Annelerden onam formu alındıktan sonra çocuklarıyla ve kendileriyle ilgili soruları içeren anket formunu doldurmaları istenmiştir. Sonrasında anne ve çocuklardan sırasıyla DMFS/PUFA-dmfs/pufa indeksleri alınmıştır. Çalışma grubumuzda EÇÇ prevalansı %98 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Early Childhood Caries (ECC) is a rapidly progressing infectious disease that can lead to negative consequences such as pain, malnutrition, speech difficulties, and growth and developmental delays in children. A mother's nutritional habits, oral hygiene, overall health, and the care she provides to her child can influence the development of ECC.The aim of this thesis study is to examine the relationship between maternal factors and ECC and to highlight the importance of this issue. A total of 100 participants, including 50 children aged 3-5 years and their mothers, who applied to Uşak University Faculty of Dentistry, were included in our study. After obtaining informed consent from the mothers, they were asked to fill out a questionnaire containing questions about themselves and their children. Following this, DMFS/PUFA-dmfs/pufa indices were recorded for both mothers and children. In our study group, the prevalence of ECC was found to be 98%.