Hat sanatı ve hat sanatından etkilenen soyut sanatta görsel örgütlenme
Visual organization in Islamic calligraphy and abstract art influenced by Islamic calligraphy
  1. Tez No: 937461
  2. Yazar: GÖZDE TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. CANER KARAVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hat sanatı Arap alfabesini ve oluşturulduğu dilleri bilen kişilerin bakışıyla içerik kazanmakta, bu içeriğe tamamen yabancı kişiler tarafından soyut resim olarak, dolayısıyla yalnızca biçimsel yönüyle algılanmaktadır. Bunun üzerine soyut sanat ve hat sanatı arasında bir ilişki olduğu düşüncesi ile yapılan araştırmalar, farklı ülkelerde hat sanatından etkilenerek ve onu işlerine dahil ederek soyut işler üreten sanatçıları örnek olarak göstermiştir. Bu karşılaşmalar bağlamında yapılan araştırmalar; hat sanatının sadece içeriksel değil, biçimsel yönüyle de görsel etkisinin güçlü olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, görsel etkinin sebeplerinin anlaşılması için, hat sanatının biçimsel yönünün incelenmesi, görsel örgütlenme düzeninin çözümlenmesi hedeflenmiştir. Hat sanatı kendi alanında incelenmiş; gelişme, oluşturulma sürecine ve üretilen işlere dair bilgi sahibi olunmuştur. Daha sonra, biçimsel etkisine olanak sağlayan temel sanat öge-ilkeleri ve Gestalt ilkeleri temelinde incelenmiş; hat sanatının görsel örgütlenme düzenine dair tespitler yapılmıştır. Hat sanatında usta-çırak ilişkisiyle günümüze gelmiş görsel algılamaya yönelik bazı yöntemler ifade edilmiştir. Hat sanatının soyut sanatla ilişkisi irdelenmiş, hat sanatının içinde bulunduğu kültür dolayısıyla da soyut sanatla ilişkili olduğu; bu ilişkiyi hat sanatında karalama çalışmalarının kuvvetlendirdiği görülmüştür. Farklı ülkelerdeki sanatçıların, soyut sanat üretimlerinde hat sanatına yönelme süreçleri araştırılmıştır. Hat sanatından etkilenen soyut sanatın, hat sanatı ile karşılaştırmalı olarak görsel örgütlenme düzeni incelenmiş; bu iki sanat türünün ortak ve farklı yönleri tespit edilmiştir. Bu tespitlerin; hat sanatını ve soyut sanatı biçimsel yönden okuyabilmeye ve hat sanatı etkili çalışmaları tanıyabilmeye olanak sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca, iki ayrı sanat türünde farklı şekillerde kullanılan fakat aynı görsel algılama biçimine hizmet eden öge ve ilkelerin tespit edilmesi ile, bu tespitlerden farklı disiplinlerdeki üretimlerde yararlanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Islamic calligraphy can be perceived as abstract art by those completely unfamiliar with its content, revealing its possible relationship with abstract art. Research has shown that artists in different countries were influenced by Islamic calligraphy and incorporated it into their abstract works. Islamic calligraphy has been found to have a strong impact not only in terms of content but also in terms of visual form. This study aims to understand the reasons for its visual impact by analyzing its visual organization order. Firstly, Islamic calligraphy itself was studied; information was obtained about the development, creation process and works of art. Then, it was studied in the context of basic art elements and principles, and Gestalt principles. The relationship between Islamic calligraphy and abstract art was studied in the context of the abstract nature of Islamic arts. Scribbling works, another type of Islamic calligraphy, further strengthened this relationship. The motivations of artists in different countries turning to Islamic calligraphy in their works were researched. The visual organization of abstract art influenced by Islamic calligraphy was comparatively examined; thus, the common and different aspects of these two art forms were identified. It is believed that these findings will provide the ability to visually analyse Islamic calligraphy and abstract art. By identifying the elements and principles used in different ways in two different art forms but serve the same form of visual perception, this study aims to contribute to the creation and enrichment of art Works across various disciplines with its findings.