Farklı fırınlama protokollerinin zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramiklerin kırılma dayanımına ve optik özelliklerine etkisi
Effects of different firing protocols on the flexural strength and optical properties of zirconia-reinforced lithium silicate glass ceramics
  1. Tez No: 937462
  2. Yazar: MAZHAR ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüz diş hekimliğinde CAD-CAM sistemlerinde yaşanan teknolojik gelişmeler tek seansta hasta başında üretilen restorasyonların kullanımında artışa neden olmuştur. Bu amaçla geliştirilen birçok tam seramik materyalden biri de lityum disilikat cam seramik bloklar ve bu materyalin yüzde 10'luk zirkonya ile güçlendirilmiş hali ZLS cam seramik bloklardır. Çalışmamızda; tam sinterize ve yarı sinterize olmak üzere iki çeşit ZLS blok ve bunlara ek olarak LS bloklar kullanılmıştır. Tam sinterize ZLS bloklar farklı fırınlama ve bitirme prosedürleri uygulanarak hazırlanmış, yarı sinterize ZLS ve LS bloklar ise üretici talimatlarına uygun şekilde hazırlanmıştır. Tüm örnek grupları önce bir spektrofotometre kullanılarak ışık geçirgenliği değerleri bakımından optik olarak daha sonrasında ise universal bir test cihazında kırma testi uygulanarak mekanik dayanım bakımından karşılaştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için; Shaphiro Wilk, ANOVA ve LSD testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, two types of ZLS blocks that are fully sintered and partially sintered, as well as LS blocks, were used. The fully sintered ZLS blocks were prepared by applying different firing and finishing procedures, while the partially sintered ZLS and the LS blocks were prepared according to the manufacturer's instructions. All sample groups were first compared in terms of optical properties by measuring their light transmittance values using a spectrophotometer, and then in terms of mechanical strength through fracture testing using a universal testing machine. For the statistical analysis of the data, Shapiro-Wilk, ANOVA, and LSD tests were applied.