Borik asit atığı ve çelik tel katkılı hafif beton üretimi
Production of lightweight conrete with the addition of boric acid waste and steal fibres
  1. Tez No: 93748
  2. Yazar: EMEK MÖRÖYDOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Ülkemiz, dünya bor cevherlerinin büyük bir kısmına sahip olmasına rağmen bor ve türevlerinin üretiminde ne yazık ki dünya piyasalarında olması gerektiği yere gelememiştir. Özellikle de bor türevlerinin üretimi sırasında meydana gelen atıkların değerlendirilmemesi büyük bir ekonomik kayıptır. Aynı zamanda diğer bir tehdit edici faktörde depremdir. Borik asit atık göletleri Marmara bölgesinde deprem kuşağı üzerindedir. Bu atıkların % 2'lik kısmının gölette çözünerek yer altı sularına karışması önemli bir çevre sorunudur. Bu çalışmada ilk etapta perlit, andezit, pomza ve keramzit agregalı hafif beton numunelerine borik asit atıkları katılarak beton kalitesini yükseltmek ve dünyanın en zengin rezervine sahip olan Türkiye'deki bor minerallerinin kullanım alanları genişletme çabalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaçla bor mineralleri, bor bileşikleri, atıkları ve beton hakkında bilgiler toplanmıştır. Hafif betona % 3 ihtiva edecek şekilde borik asit atığı katılarak elde edilen betonun priz başlangıcı, priz sonu, su emme ve basınç dayanımı özellikleri tespit edilmiştir. Son olarak ise atık katılmayan hafif beton numunelerine farklı oranlarda çelik tel katılarak beton mukavemetine etkisi gözlenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Despite of possesing a large amount of boron ores over the world our country couldn't reach the place it had to be in production of boron and boron products at the world markets. Especially the waste that takes place at the production of boron products is a big economical loss. And the other threatening factor is earthquake. The boric acid plant is in Marmara region and on the belt of earthquake. The carrying of %2 of these wastes in waste dam through the under ground water by the solubility is an important environmental problem. In this study firstly the aim is to improve the quality of concrete with perlite, andesite, pumice and keramzit aggregates by mixing it with boric acid waste and contribute to the exertions of expending the using fields of boron minerals in Turkey which has the richest reserve in the world. With this aim, information about boron minerals, production technologies of boron compounds and concrete has been gathered. The beginning of freezing, end of freezing, water absorption, pressure resistance features of the lightweight concrete obtained by adding larox to the including % 3 of B2O3, have been determined. Finally, the effects on pressure strength with the addition of steel fibers with different ratios to the concrete without boron wastes have been observed. xii“ ”l;C TOKSMOGRETM KURtf^ DOKÜMANTASYON MMKEM