Konvansiyonel sistemle ısı pompalı sistemin tekno ekonomik mukayesesi
Techno economical comparision of conventional and heat pump system
  1. Tez No: 93747
  2. Yazar: ZÜLEYHA MİRZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY KINCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Son yıllarda ülkemizde de adını özellikle konut ısıtma amaçlı olarak sıkça duymaya başladığımız sistemlerden biri de ısı pompalarıdır. Sıcak ve soğuk kaynak olarak dış hava, toprak, nehir suyu, göl suyu vb.. kullanılmaktadır. Bu kaynaklardan, kış şartlarında düşük sıcaklık kaynağı olarak alınan ısı,ısıtılmak istenen ortama aktarılır. Yaz şartlarında ise soğutulmak istenen ortamdan alınan ısı bu sefer yüksek sıcaklık kaynağı olarak kullanılan dış hava, toprak, nehir suyu, göl suyu vb..'na transfer edilmektedir. Sıcaklık kaynağı olarak kullanılacak ortamın seçilmesi ise iklim şartlan, coğrafik yerleşim, ilk yatırım maliyeti gibi pek çok faktöre bağlı olmaktadır. Bu çalışmada ısı pompası tiplerinden bir tanesi ele alınarak, bina ısıtması ve soğutması tasarlanmıştır. Bu tasarımdaki amaç; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önem kazanan enerji bunalımının birlikte getirdiği sakıncaları bir ölçüde de olsa azaltmak amacı ile, ısı enerjisinin gereksiniminin minimum seviyeye düşürüleceği ısıtma sistemlerinin geliştirilmesidir. Isı pompası sisteminin diğer sistemlere göre ekonomik olup olmadığını anlamak için, İstanbul'daki Cıngıllıoğlu villası seçilip bir uygulama yapılmıştır. Villada iki sistem ele alınmıştır. Kazan ve ehiller sistemi ile ısı pompası sistemi. İki sistem için hesaplar yapıldıkatan sonra görülmüştür ki, yıllık yakıt maliyeti ısı pompası kullanan sistemde fazla çıkmıştır. Ayrıca yatırım maliyeti de ısı pompalı sistemde daha fazla çıkmıştır. Fakat ileride enerji kaynaklarının tükenmesi, çevre faktörleri gibi etkenler ortaya çıktığında ; her türlü enerji kaynağından yararlanılabilen ısı pompalan cazip hale gelecektir. Vtt
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For the last few years, in our country one of the aims chosen especiallyfor heating of buildings seems to be using heat pumps. Outside air, earth, river water, lake water etc... are used as hot and cold sources.Heat, taken as low temperature source in winter circumstances, is transferred to the desired surronding. In summer conditions heat is absorbed from the surronding to be cooled and at this time given to high tempreature source such as outside air, earth, river, water, lake water etc.... selection of temperature sourcedepends on my factors like weather conditions, geographical settlement and investment cost. In this study, one of the heat pump types in chosen and designed for building heating and cooling. The aim of this project is to develop heating systems which minimize the need for heat energy in order to decrease the worldwide energy crisis based problems which are also given importanca nowadays in our country. In order to determine whether heat pump system is mine economical according to the other systems or not, cmgıllığlu villa in Istanbul selected and studied iBoiler-Chiller system and heat pump system. At the and of this study the annual fuel costand the investment cost for heat pump system are calculated to be more. But in the future when energy sources come to an end or because of environmental factors, heat pumps which can use every type of energy source will become more suitable. VUl